Europa i świat po 1989 roku

13.09.2018

Szefowie MSZ Polski i Litwy wzięli udział w ceremonii otwarcia nowej siedziby ambasady RP w Wilnie

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (2P) i minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius (L) podczas otwarcia nowej ambasady RP w Wilnie. Fot. PAP/P. Nowak Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (2P) i minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius (L) podczas otwarcia nowej ambasady RP w Wilnie. Fot. PAP/P. Nowak

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął w czwartek udział w ceremonii otwarcia nowej siedziby ambasady RP w na Litwie; placówka będzie się mieścić w zabytkowym Pałacu Paców na wileńskiej starówce. Jak mówił szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius, nowy budynek ambasady RP upiększył Wilno.

Podczas uroczystości Czaputowicz mówił, że Polska i Litwa ściśle ze sobą współpracują jako członkowie UE i NATO.

Zaznaczył, że umiejscowienie ambasady w Pałacu Paców przypomina o dobrej historii stosunków między oboma krajami. "Zbudowaliśmy partnerstwo na solidnych podstawach (...), prowadzimy konstruktywny dialog nawet w złożonych i drażliwych sprawach" – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Zwrócił uwagę, że nową siedzibę polskiego przedstawicielstwa udało się otworzyć w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski minister zauważył, że również Litwa odzyskała suwerenność przed 100 laty.

Czaputowicz podziękował ponadto ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej za jej zaangażowanie w pogłębianie relacji z Litwą.

Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius, który również wziął udział w uroczystości, podkreślił, że ród Paców łączy naród polski i litewski. Dodał, że nowy budynek polskiej ambasady upiększył Wilno.

W trakcie uroczystości zespół pieśni i tańca "Ojcowizna" wykonał m.in. hymny państwowe Polski i Litwy. Zaprezentowano też krótki film przedstawiający renowację Pałacu Paców. Jak przekazała ambasada RP w Wilnie, Pałac został zakupiony przez państwo polskie od Poczty Litewskiej w 2007 roku. Uroczystego otwarcia budynku dokonali wówczas prezydenci Lech Kaczyński oraz Valdas Adamkus.

Od tego czasu trwał proces renowacji budynku oraz dostosowywania go do potrzeb ambasady. Polscy konserwatorzy odnowili też zniszczone XVIII-wieczne freski, odsłonili XVII-wieczne piwnice oraz zrekonstruowali fasadę pałacu.

Podczas wizyty na Litwie Czaputowicz będzie jeszcze uczestniczył w inauguracji wystawy w litewskim Sejmie, poświęconej Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Złoży też wieńce przy grobach poległych przy wieży telewizyjnej z 1991 roku oraz przy grobach polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w 1920 roku.

Na koniec wizyty szef polskiej dyplomacji odwiedzi kaplicę Ostrobramską oraz złoży wieniec na Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie jest pochowane serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wcześniej szef polskiego MSZ spotkał się z prezydent Dalią Grybauskaite, premierem Sauliusem Skvernelisem i ministrem Linkevicziusem.

Z Wilna Maciej Zubel (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL