16.12.2010 aktualizacja 13.07.2016

Szlak Ofiar Grudnia '70 na szczecińskim Cmentarzu Centralnym

16.12.2010. Szczecin (PAP) - Groby ofiar wydarzeń Grudnia '70 na szczecińskim Cmentarzu Centralnym będą oznaczone specjalnym znakiem. Informacja o usytuowaniu grobów znajdzie się na specjalnej tablicy. W ten sposób miasto tworzy Szlak Ofiar Grudnia '70 - poinformowano w magistracie.

Znakiem rozpoznawczym 40. rocznicy obchodów wydarzeń Grudnia'70 został projekt autorstwa Krystyny Janiszewskiej: "1970 Szczecin", który za pośrednictwem IPN jest rozpowszechniany w formie miniaturowego znaczka do wpinania - przypominają służby prasowe Urzędu Miasta w Szczecinie.

Na zlecenie miasta autorka przygotowała nową, większą w skali, formę znaczka (wym.10x10cm) do oznaczenia grobów ofiar Grudnia'70. W ten sposób powstaje w przestrzeni miejskiej Szlak Ofiar Grudnia'70, który prowadzi wokół grobów położonych przy Alei Kasztanowej na Cmentarzu Centralnym.

Znak rozpoznawczy "Szczecin 1970", to grafika z siódemką w kolorze czerwonym, nawiązującą do formy pochylonego krzyża.

Znak pojawia się także na tablicy informacyjnej na temat samego szlaku, umieszczonej przy wejściu na cmentarz. Znajduje się on także na kierunkowskazach ustawionych przy Alei Kasztanowej, na Krzyżu Męczeństwa Narodu Polskiego, zwanym Krzyżem Grudnia.

Uroczystość odsłonięcia tablicy informacyjnej na Szlaku Ofiar Grudnia'70 oraz złożenie kwiatów przy Krzyżu Męczeństwa Narodu Polskiego zaplanowano na sobotę,

Szczecin obok Gdańska, Gdyni i Elbląga był miejscem buntu przeciwko komunistycznemu systemowi. W całej Polsce podczas wydarzeń Grudnia'70 życie straciły 44 osoby, z czego 16 w Szczecinie. Chowane były nocą, w asyście funkcjonariuszy SB i MO, często bez obecności najbliższych.

Na szczecińskim cmentarzu znajdują się groby 13 osób. Groby pozostałych trzech osób, które zginęły w Szczecinie położone są na innych cmentarzach w Polsce. (PAP)

epr/ abe/
 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL