Polska po 1989 roku

15.08.2019

Toruńskie obchody Święta Wojska Polskiego

Polska w 1920 roku była ostatnią zaporą – mówił w czwartek podczas Święta Wojska Polskiego wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Dodał, że wówczas bolszewizm był ideologią świeżą, tak jak dzisiaj pojawiające się nowe, świeże ideologie. Przestrzegał przed budowaniem na nowym.

Wicewojewoda, mówiąc o wojnie z bolszewikami w 1920 r., podkreślił, że wówczas "Polska była ostatnią zaporą".

"Wymęczona I wojną światową Europa nie była w stanie przeciwstawić się tej nawale. Tam nie było żadnej siły zorganizowanej, a przede wszystkim nie patrzmy na bolszewizm z dzisiejszego punktu widzenia przez pryzmat Stalina, łagrów, potwornych zbrodni. Wtedy była to ideologia bardzo świeża, tak jak i dzisiaj pojawiają się nowe, świeże ideologie, które cieszą się zainteresowaniem – i to całkiem niemałym" – mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski.

CZYTAJ TAKŻE

Ramlau podkreślił, że Polska musi wykorzystać wolność w sposób odpowiedni, bo to wartość otrzymana w spadku. Przywoływał słowa papieża Jana Pawła II o tym, żeby nie odcinać się od korzeni, z których wyrastamy.

"Abyśmy fundowali nasz polski dom na skale wartości sprawdzonych, a nie na piasku nowinek i różnego rodzaju rzeczy, które nie muszą się wcale sprawdzić, a wręcz niosą ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Ceńmy wolność, ceńmy naszą państwowość, bądźmy dumni z dorobku i bądźmy godni tego, aby wspominać dzieło naszych przodków" – wskazał Ramlau.

Prezydent Torunia Michał Zaleski dodał, że Toruń kochał i kocha żołnierzy Wojska Polskiego.

"Stale widzimy ich pośród nas, ufając ich sile i wartości pełnionej służby. W naszych oczach są ostoją polskiego honoru i bezgranicznego poświęcenia" – wskazał włodarz miasta.

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. W programie toruńskich uroczystości Święta Wojska Polskiego znajdą się po południu także wystawy sprzętu wojskowego, piknik wojskowy i koncert pieśni patriotycznych w ruinach zamku.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL