Europa i świat po II wojnie światowej

23.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Trumna z ciałem Havla jest już w katedrze św. Wita

Trumna z ciałem byłego prezydenta Czech Vaclava Havla jest już w katedrze św. Wita w Pradze, gdzie czeka na rozpoczęcie piątkowych oficjalnych uroczystości pogrzebowych. Do świątyni przed godziną 11 przybyła też polska delegacja, złożona z marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Trumnę ze zwłokami Havla o godzinie 9.30 do katedry wnieśli z Sali Władysławowskiej Praskiego Zamku żołnierze kompanii reprezentacyjnej czeskiej armii. Wcześniej była wystawiona na widok publiczny; według informacji czeskiej kancelarii prezydenckiej w ciągu ostatnich dwóch dni pożegnało się z byłym prezydentem około 25 tysięcy ludzi.

Goście żałobni, którzy uczestniczą w ceremonii w katedrze św. Wita, otrzymali z Praskiego Zamku zalecenie, aby ubrali się ciepło, gdyż w wewnątrz świątyni panuje chłód i nie dało się jej ogrzać w tak krótkim czasie. Za pomocą specjalnego dywanu ogrzewana jest jedynie część dla orkiestry, aby mogła bez problemów akompaniować uroczystościom żałobnym.

Na Placu Hradczańskim i głównym dziedzińcu zamkowym zbierają się tysiące ludzi. Ostatnie pożegnanie zmarłego w niedzielę prezydenta śledzą na wystawionych tam telebimach.

Wciąż także pojawiają się informacje o przybyciu kolejnych gości z zagranicy i lądowaniu kolejnych samolotów. Lista przybyłych wciąż się poszerza; z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym przyleciał np. sławny aktor Alain Delon.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ksaj/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL