Europa i świat po 1989 roku

30.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

Trybunał haski potwierdził wyrok na dwóch Serbów bośniackich

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii potwierdził w czwartek orzeczony w pierwszej instancji wyrok 22 lat więzienia dla szefa MSW i szefa policji Serbów bośniackich z czasów wojny na Bałkanach, Micio Staniszicia i Stojana Żupljanina.

"Izba apelacyjna w całości odrzuca apelacje Staniszicia i Żupljanina i potwierdza ich skazanie" - powiedział sędzia Carmel Agius.

Obaj uważani byli za bliskich współpracowników wojennego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia. Uznano ich za winnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, w tym morderstw, tortur i deportacji Bośniaków (Muzułmanów) i Chorwatów z Bośni i Hercegowiny podczas wojny w latach 1992-95, która kosztowała życie 100 tysięcy ludzi.

62-letni Staniszić był ministrem spraw wewnętrznych w samozwańczej republice Serbów bośniackich w czasach wojny na Bałkanach, a Żupljanin, obecnie 64-letni, podlegającym mu szefem policji. W pierwszej instancji ONZ-owski trybunał w Hadze skazał ich w marcu 2013 roku.

Sąd uznał w 2013 roku, że celem tych działań była budowa Wielkiej Serbii i dokonanie czystek etnicznych wszędzie, gdzie było to możliwe. W uzasadnieniu wyroku sędzia Burton Hall mówił, że obydwaj "znacząco przyczynili się do realizacji planu wyrzucenia bośniackich Muzułmanów i Chorwatów z terytorium planowanego państwa serbskiego".

Staniszić, któremu podlegały siły bezpieczeństwa Serbów bośniackich, oddał się w ręce trybunału w Hadze w marcu 2005 roku. Żupljanin najpierw bezpośrednio podlegał Stanisziciowi, a potem był doradcą Karadżicia. Został zatrzymany w czerwcu 2008 roku pod Belgradem.

Proces Staniszicia i Żupljanina rozpoczął się we wrześniu 2009 roku. Obydwaj nie przyznali się do winy.(PAP)

klm/ kar/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL