Koniec PRL

14.03.2019

Twórca znaku „Solidarności” stworzył logo obchodów rocznicy 4 czerwca 1989 r. w Gdańsku

Jerzy Janiszewski. Fot. PAP/G. Michałowski Jerzy Janiszewski. Fot. PAP/G. Michałowski

Twórca legendarnego znaku „Solidarności” Jerzy Janiszewski zaprojektował logo gdańskich obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. oraz obrad okrągłego stołu. Rocznicowe wydarzenia odbywać się będą w dniach od 1 do 11 czerwca.

"Logo autorstwa Jerzego Janiszewskiego w stylistyce nawiązuje do znaku +Solidarności+, ale pokazuje też związek ze współczesnością poprzez eksponowanie daty 2019" - poinformowała w czwartek Anna Iwanowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wydarzenia związane z 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów do Sejmu i obrad Okrągłego Stołu zaplanowano w dniach od 1 do 11 czerwca.

"W weekend poprzedzający 4 czerwca nie tylko w Gdańsku, ale i w wielu gminach i miasteczkach odbywać się będą spotkania, koncerty, wystawy przypominające znaczenie wydarzeń z 1989 r. W całym kraju zaś 4 czerwca o godzinie 12.00 zabrzmi hymn Polski. W Gdańsku na placu Solidarności stanie stół, nawiązujący do idei Okrągłego Stołu. Do spotkania przy nim zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy ówczesnych obrad bez względu na reprezentowaną stronę" - dodała Iwanowska.

Obchody rocznicy 4 czerwca w Gdańsku odbywać się będą w Europejskim Centrum Solidarności i na pobliskim placu Solidarności.

"Pierwszy weekend (1–2 VI) zostanie poświęcony rodzinie, a w programie znajdą się m.in. animacje wystawy stałej, koncerty i czytanie bajek dla dzieci. Odbędą się także debaty, dyskusje i warsztaty, podczas których będzie szansa, by porozmawiać o trudnych relacjach między władzą a opozycją, o kampanii przed czerwcowymi wyborami i o pierwszych dniach demokratycznej Polski. Będą o tym opowiadać uczestnicy obrad z 1989 r., posłowie i senatorowie pierwszej kadencji, samorządowcy, społecznicy oraz ludzie sztuki" - wyjaśniła Iwanowska.

Komitet organizacyjny obchodów rocznicy 4 czerwca został założony w lutym. W jego skład wchodzą przedstawiciele Zarządu Związku Województw RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP oraz Unii Miasteczek Polskich.

Członkami komitetu są również prezydenci największych polskich miast: Warszawy - Rafał Trzaskowski, Białegostoku - Tadeusz Truskolaski, Bydgoszczy - Rafał Burski, Katowic - Marcin Krupa, Krakowa - Jacek Majchrowski, Łodzi - Hanna Zdanowska, Poznania - Jacek Jaśkowiak, Rzeszowa - Tadeusz Ferenc, Wrocławia - Jacek Sutryk oraz Szczecina - Piotr Krzystek.

Z Pomorza w komitecie organizacyjnym zasiada czworo samorządowców: marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu: Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL