Polska po zamachu majowym 1926-1939

12.06.2019

Upamiętnienie 85. rocznicy tragicznej śmierci gen. Bronisława Pierackiego – w czwartek w Warszawie

Tragiczną śmierć gen. bryg. Bronisława Pierackiego, ministra spraw wewnętrznych, który 15 czerwca 1934 r. został zastrzelony w Warszawie przez ukraińskiego nacjonalistę, upamiętnią w czwartek Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Gen. bryg. Bronisław Pieracki to jeden z najważniejszych polityków II Rzeczypospolitej. Dał się poznać jako człowiek obdarzony silną wolą, zdecydowany, zaskarbiając sobie tym sympatię Józefa Piłsudskiego" - podał PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

"Marszałek wielokrotnie wyrażał podziw dla jego zdolności organizatorskich, skuteczności w działaniu, oddania i lojalności. Życie Bronisława Pierackiego jest klasycznym przykładem kariery politycznej i służby wybitnego przedstawiciela pokolenia, które wywalczyło dla Polski niepodległość" - dodał.

Z inicjatywy szefa Urzędu ds. Kombatantów w czwartek przy ul. Foksal w Warszawie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 85. rocznicę śmierci gen. bryg. Bronisława Pierackiego – działacza niepodległościowego, wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej, oficera Legionów Polskich, Kawalera Orderu Orła Białego i Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W ceremonii - poza przedstawicielami Urzędu ds. Kombatantów - wezmą udział urzędnicy MSWiA.

Upamiętnienie zostanie umieszczone niedaleko miejsca, w którym 15 czerwca 1934 r. w zamachu dokonanym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), zginął gen. Pieracki. Urząd przypomina, że zamachowiec podszedł od tyłu do Pierackiego, który wysiadał z samochodu i udawał się do klubu rządowego, i usiłował zdetonować przygotowaną wcześniej bombę. Gdy zapalnik bomby zawiódł, wyciągnął rewolwer i strzelił do generała, trafiając go w tył głowy.

Zabójstwa dokonał działacz OUN Hryhorij Maciejko na zlecenie przywódcy OUN Stepana Bandery. Historyk prof. Grzegorz Motyka, który uznawany jest za jednego z najlepszych znawców relacji polsko-ukraińskich (obecnie kieruje pracami Instytutu Studiów Politycznych PAN), w jednej ze swoich publikacji pt. "Wołyń '43" (nagrodzonej w 2017 r. w konkursie "Książka Historyczna Roku") przypomniał, że Stepan Bandera był zdecydowanym zwolennikiem terroru przeciwko przedstawicielom polskiej władzy oraz Ukraińcom uznawanym za "kolaborantów".

"Na jego polecenie dokonano w 1934 r. głośnych zabójstw: dyrektora liceum ukraińskiego Iwana Babija oraz ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, piłsudczyka i zwolennika asymilacji państwowej (biorąc pod uwagę, że ten drugi zamach zorganizowano w czasie wizyty ministra propagandy Niemiec w Polsce, można domniemywać, iż jego celem było niedopuszczenie do zawarcia polsko-niemieckiego paktu o nieagresji)" - napisał badacz.

Bronisław Pieracki urodził się 28 maja 1895 r. w Gorlicach w rodzinie urzędniczej.

Urząd ds. Kombatantów przypomina, że od młodych lat należał do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, z którym przeszedł szlak bojowy, a w bitwie pod Jastkowem został ciężko ranny. Brał udział w walkach z Ukraińcami o Lwów, będąc jednym z organizatorów obrony miasta. Po zakończeniu wojny ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej i uzyskał awans na pułkownika. W 1928 r. objął stanowisko II zastępcy Szefa Sztabu Generalnego, następnie został mianowany na wiceministra spraw wewnętrznych, a w rządzie Walerego Sławka był wicepremierem.

W latach 1931-34 był ministrem spraw wewnętrznych. W wyniku odniesionych ran po zamachu z 15 czerwca 1934 r. Pieracki zmarł tego samego dnia.

Bronisław Pieracki odznaczony był m.in. Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Niepodległości, Orderem Polonia Restituta IV kl., czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie awansowany został na stopień generała brygady oraz odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

nno/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL