Europa i świat po II wojnie światowej

04.01.2012 aktualizacja 14.07.2016

Urna z prochami Havla spoczęła na Cmentarzu Vinohradzkim

Urna z prochami zmarłego przed ponad dwoma tygodniami byłego prezydenta Czechosłowacji i Czech Vaclava Havla spoczęła w środę w grobie rodzinnym na Cmentarzu Vinohradzkim we wschodniej części Pragi. W prywatnej ceremonii uczestniczyli wdowa po zmarłym, Dagmar, brat Ivan z żoną, a także najbliżsi współpracownicy nieżyjącego przywódcy. Obecne były siostry boromeuszki, które opiekowały się Havlem aż do jego śmierci.

Pochówek nastąpił dokładnie 15 lat od ślubu Vaclava Havla z Dagmar Veszkrnovą. To właśnie wdowa złożyła prochy do grobu.

Rodzinna krypta Havlów znajduje się w arkadach kaplicy cmentarnej. Oprócz pierwszej żony prezydenta - Olgi - spoczywają tam rodzice Vaclava Havla oraz jego dziadkowie. Na granitowej tablicy nagrobnej wypisano złotą czcionką nazwisko zmarłego prezydenta oraz daty jego urodzin i śmierci.

Vaclav Havel zmarł 18 grudnia w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Państwowe uroczystości pogrzebowe ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech odbyły się 23 grudnia, po trzech dniach żałoby narodowej.

Na Cmenatrzu Vinohradzkim są pochowani jeszcze dwaj czechosłowaccy prezydenci: oskarżony o kolaborację z hitlerowcami Emil Hacha oraz komunista odpowiedzialny za kontynuację stalinowskich rządów po śmierci prezydenta Klementa Gottwalda, Antonin Zapotocky.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mmp/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL