Koniec PRL

30.05.2019

W 30. rocznicę wolnych wyborów na Piotrkowską powróci „galopująca inflacja”

Rekonstrukcja jednego z najsłynniejszych happeningów Pomarańczowej Alternatywy „galopująca inflacja”, który odbył się w 1988 roku na ul. Piotrkowskiej, będzie częścią pikniku zorganizowanego w Łodzi w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów.

"Chcemy w 30. rocznicę obalenia komunizmu przypomnieć, że to krasnoludki obaliły komunizm. (...) Wojciech Jaruzelski na posiedzeniu komitetu centralnego partii, po przegranych wyborach 4 czerwca, powiedział do zgromadzonych: +No chyba nie krasnoludki to wszystko zrobiły?+. Chcemy stanowczo powiedzieć, że to właśnie krasnoludki obaliły komunizm i przypomnieć najsłynniejszy happening Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi; pytanie o to wydarzenie znalazło się zresztą niedawno wśród maturalnych pytań z historii" - podkreślił uczestnik ówczesnego happeningu Krzysztof Dudek, obecny dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.

Pomarańczowa Alternatywa to antykomunistyczny ruch happeningowy, działający w różnych miastach; pod koniec lat 80. XX wieku w Łodzi tworzyli go studenci Uniwersytetu Łódzkiego z Krzysztofem Skibą i Jackiem Jędrzejakiem na czele. Grupa przeprowadziła kilkanaście akcji ulicznych z udziałem od kilkuset do kilku tysięcy osób; jedną z nich była właśnie "galopująca inflacja". Symbolem Pomarańczowej Alternatywy był krasnoludek.

"W listopadzie 1988 roku biegaliśmy z tabliczkami +galopująca inflacja+ i dolarami z podobizną Wojciecha Jaruzelskiego po Piotrkowskiej. Krzysztof Skiba, który wcielał się w premiera rządu, biegł z dwoma walizkami, krzycząc +ludzie, puścili mnie z torbami!+, Już po minucie zmotoryzowane oddziały MO zaaresztowały +galopującą inflację+. Po poobijaniu nas przez MO i wyjściu z aresztu z radością ogłosiliśmy, że kryzys w Polsce się skończył, ponieważ milicja obywatelska zatrzymała +galopującą inflację+" - wyjaśnił Dudek.

Jak podał Sławomir Macias z łódzkiego magistratu (również uczestnik alternatywnych happeningów), piknik w pasażu Rubinsteina zorganizowany z okazji przypadającej 4 czerwca rocznicy wolnych wyborów odbędzie się 2 czerwca. "Będzie to okazja do wspominania wydarzeń sprzed 30 lat - w atmosferze serio i nieco głupkowatej, jak przystało na wydarzenia kreowane przez Pomarańczową Alternatywę" - zaznaczył.

W pasażu - za sprawą grupy rekonstrukcyjnych - pojawią się funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Agencja Retropasje pokaże wystawę oryginalnych strojów Polek i Polaków z końca lat 80. Zaplanowano też koncerty - od godz. 11 do 17 wystąpią łódzcy artyści, m.in. Elżbieta Adamiak, grający na sitarze Lucjan Wesołowski oraz młodzież z Domu Kultury Żubardź.

"Będziemy mieć również rekonstrukcję klasy szkolnej z końca lat 80. Każde dziecko, które przyjdzie na piknik, będzie mogło założyć zapomniany już granatowy szkolny fartuszek i wziąć udział w lekcji kaligrafii. Muzeum życia w PRL przygotowało rekonstrukcję biura wyborczego z lat 80. Na stanowisku Miasta Łodzi będzie można obejrzeć oryginalne plakaty filmowe z przełomu lat 80 i 90 wypożyczone z łódzkiego Muzeum Kinematografii oraz fotografie z marszu głodowego łódzkich włókniarek pochodzące z kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności" - poinformowała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.

Czasy łódzkiej opozycji przypominać będą członkowie z Klubu Pozytywnej Wyobraźni KPW - tworzonego  m.in. przez osoby związane z łódzkimi strukturami Komitetu Obrony Robotników. Na ich stoisku będzie można znaleźć ciekawe publikacje na ten temat.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże podczas pikniku fragmenty wystawy "4 czerwca 1989 – wybraliśmy Wolność", która w całości dostępna będzie w siedzibie muzeum przy ul. Gdańskiej.  Wśród eksponatów będzie m.in. sweter Lecha Wałęsy, w którym podpisywał porozumienia sierpniowe, ornat Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1987 roku, a także plakaty i materiały wyborcze z czerwca 1989.

Podczas pikniku - w ramach ogólnopolskiej akcji Menu Wolności - rozdawane będą lody bambino produkowane przez łódzką spółdzielnię mleczarską; będzie też można spróbować innych słodyczy kojarzących się z PRL - andrutów, waty cukrowej, lemoniady, a także napić się wody z saturatora.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL