Stalinizm

01.03.2017

W Białymstoku upamiętniono Żołnierzy Niezłomnych walczących na Kresach

Podziemie niepodległościowe walczące na Kresach wspominano podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Dyrektor miejscowego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk zaapelowała o publiczne upamiętnienie - m.in. w nazwach ulic i szkół - "niezłomnych kresowych".

Wojewódzkie obchody święta w Białymstoku miały miejsce w środę przy budynku kina Ton, w którym przed laty odbywały się publiczne procesy żołnierzy podziemia, w których skazywano ich na śmierć. Przy tablicy upamiętniającej ofiary komunistycznych represji złożono kwiaty.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, iż uroczystości są hołdem dla tych, którzy walczyli o niepodległość, integralność terytorialną, demokrację i wolność w kraju. "Bo na tych wartościach chcemy też realizować te nasze polskie losy w latach, w których żyjemy i przekazać te wartości naszym potomnym" - mówił.

Wspominano m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po 1944 r. pozostali na ziemi grodzieńskiej i nowogródzkiej, by "bronić rodaków przed sowiecką machiną zła". Jak powiedziała dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk, tych którzy "zostali na ziemiach utraconych".

Podkreśliła, że była to walka beznadziejna, ze świadomością, iż jej kresem będzie śmierć. "Ile poświęcenia, męstwa, determinacji było w tych ludziach. by pozostać za pojałtańską granicą dla dobra współobywateli, by żarliwie trwać przy ideale +nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny+" - powiedziała Bojaryn-Kazberuk.

Zaapelowała o "pamięć o niezłomnych kresowych". "Oddajmy im ulice, oddajmy im place, niech patronują szkołom i instytucjom, by ich imiona - jeśli nie mogą zostać wykute na nagrobnej tablicy - zapisały się w naszej świadomości i przestrzeni publicznej. Tu, na Białostocczyźnie i w Białymstoku, jesteśmy najbliżej nich" - mówiła dyrektor oddziału IPN w tym mieście.

Wieczorem ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia są "białostockie środowiska patriotyczne i kombatanckie". (PAP)

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL