Europa i świat po II wojnie światowej

10.05.2019 aktualizacja 11.05.2019

W Czechach zaprezentowano wybór wywiadów z Václavem Havlem z lat komunizmu

Václav Havel, 1989 r. Fot. PAP Václav Havel, 1989 r. Fot. PAP

Książkę z około 90 wywiadami, których dysydent i późniejszy prezydent Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Václav Havel udzielił w latach 1964–1989 zagranicznym dziennikarzom, zaprezentowano na festiwalu „Świat Książki” w Pradze, największej imprezie wydawniczej w Czechach.

Publikacja zawiera wyłącznie teksty zagranicznych korespondentów światowych mediów. Do czeskich i słowackich odbiorów prasy, radia i telewizji Havel nie mógł trafiać bezpośrednio, gdy był więziony i wyrzucony przez władze komunistyczne poza nawias życia publicznego.

Książka, zaprezentowana przez byłego współpracownika Havla, jego rzecznika prasowego, obecnie szefa Biblioteki Vaclava Havla, Michaela Żantovskiego, składa się z pięciu części.

Pierwsza dotyczy lat 1968-69. Kolejne - okresu powstania dysydenckiego ruchu obrońców praw człowieka Karta 77 i lat 80. Ostatnia część, zatytułowana "Beczka prochu", rozpoczyna się aresztowaniem Havla na początku 1989 r. i kończy złożeniem przez niego ślubowania prezydenta Czechosłowacji.

Część tekstów, zwłaszcza z lat 70. i 80. polscy czytelnicy mogli poznać dzięki publikacjom w wydawnictwach niezależnych.

"Ciekawe, że prawie wszystkie rozmowy upływają w spokojnej, przyjacielskiej atmosferze, w której nie ma tonu konfrontacyjnego. Wyjątkiem jest niezwykły rok 1989" – powiedziała jedna z redaktorek książki, była współpracowniczka Havla, Anna Freimanova.

Jak zauważyła, jeżeli nie trzeba było kierować się wymogami konspiracji, Havel odpowiadał na pytania w sposób otwarty i spontaniczny. "Ciekawe, ze Havel w tym czasie nie myślał o wizerunku, jaki ma wśród dziennikarzy, chce oddziaływać na czytelnika i w związku z tym koncentruje się na precyzji sformułowań" – powiedziała Freimanova podczas prezentacji książki.

„Świat książki”, który zakończy się w niedzielę, zgromadził 461 wystawców. Obecni są wydawcy z 38 państw, w tym z Polski. Gościem honorowym jest literatura iberoamerykańska, którą miedzy innymi reprezentuje na spotkaniach z czytelnikami noblista Mario Vargas Llosa.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ klm/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL