Polska po 1989 roku

02.06.2019

W Gdańsku z udziałem premiera obchody „S” wokół rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Wręczenie tytułu Człowieka Roku Tygodnika Solidarność i konferencja naukowa złożą się na organizowane w poniedziałek w Gdańsku przez NSZZ „S” obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Weźmie w nich udział premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości, które odbędą się w poniedziałek rano w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej poprzedzi złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa NSZZ „Solidarność" Piotra Dudę kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Jak poinformował Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "S", w obchodach udział weźmie także m.in. metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź, a rozpoczną się one wręczeniem przyznawanego od 1997 r. tytułu Człowieka Roku Tygodnika Solidarność. Za rok 2018 uhonorowany nim zostanie proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, ks. prałat Ludwik Kowalski.

Częścią obchodów będzie też konferencja naukowa pod tytułem „Obudził w nas Solidarność. 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny". W jej ramach przewidziano wystąpienie włoskiego profesora i polityka chrześcijańskiego, wieloletniego ministra ds. europejskich Rocco Buttiglione, który będzie mówił o znaczeniu powstania NSZZ "S" dla Europy.

Z kolei wykładowca z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie - ks. prof. Władysław Zuziak opowie o „roli Jana Pawła II w dojrzewaniu do fenomenu +S+", a pochodzący z tej samej uczelni ks. prof. Jarosław Jagiełło wygłosi wykład pt. „Nigdy jeden przeciw drugiemu... Jan Paweł II koncepcja solidarności". Natomiast prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi referat pt. „Wokół pracy ludzkiej. Encyklika Laborem exercens".

Lewandowski poinformował, że po konferencji otworzą zostanie wystawa plenerowa pt. „Ojciec Święty z Solidarnością - Solidarność z Ojcem Świętym" autorstwa Joanny Lewandowskiej z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „S". Ekspozycja został ustawiona w sąsiedztwie Sali BHP. Będzie ją tam można oglądać przez miesiąc.

Rzecznik wyjaśnił, że wystawa została dofinansowana ze środków programu Niepodległa na lata 2017-2022.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ rbk/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL