Europa i świat po 1989 roku

21.07.2018

W Hiszpanii manifestacje zwolenników i przeciwników ekshumacji gen. Franco

Kilkuset zwolenników i przeciwników ekshumacji generała Francisco Franco protestowało w sobotę w miejscu pochówku hiszpańskiego dyktatora w Valle de los Caidos. W związku z agresywnym zachowaniem członków obu grup musiała interweniować policja.

Przedstawiciele organizacji antyfrankistowskich, które zorganizowały wiec poparcia dla rządowego planu przeniesienia zwłok generała Franco poza Valle dos Caidos twierdzą, że zostali zaatakowani przez sympatyków frankizmu obecnych w mauzoleum.

Współorganizatorka manifestacji antyfrankistów Lizeth Valeros zarzuciła żandarmerii (Guardia Civil), że ta nie zareagowała w należyty sposób, kiedy zamaskowani sympatycy generała Franco zakłócali wiec poparcia dla ekshumacji hiszpańskiego dyktatora. Funkcjonariusze odrzucili te zarzuty, wskazując, że rozdzielali obie grupy.

Eurodeputowana Galicyjskiego Bloku Nacjonalistycznego (BNG) Ana Miranda, która uczestniczyła w wiecu antyfrankistów stwierdziła, że w “Hiszpanii wciąż są ludzie, których boli głos osób domagających się demokracji”.

“Potrzebujemy działań służących walce z gloryfikacją faszyzmu w Hiszpanii (…). Domagamy się od Pedro Sancheza, by dotrzymał w tej kwestii słowa” - powiedziała Miranda, przypominając o czerwcowej zapowiedzi premiera o planie przeniesienia zwłok Franco poza mauzoleum.

W środę siedmiu wnuków generała Franco wystosowało list do władz opactwa benedyktyńskiego św. Krzyża w Valle de los Caidos, zarządzającego bazyliką, w której w 1975 r. pochowano Francisco Franco, podkreślając, że miejsce jego spoczynku jest “nienaruszalne”.

Zagrozili też na łamach mediów, iż wszelkie próby ekshumacji ich przodka podjęte przez rząd Sancheza zakończą się procesem sądowym przeciwko władzom Hiszpanii. Oskarżenie miałoby dotyczyć profanacji zwłok. Zarzucili też premierowi kłamstwo, podkreślając, że “rodzina Francisco Franco nie zgadza się na ekshumację generała”.

W ubiegłą niedzielę przeciwko przeniesieniu zwłok Franco protestowało na terenie mauzoleum Valle de los Caidos kilka tysięcy Hiszpanów.

W Valle de los Caidos zostało pochowanych 33,8 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii, zarówno zwolenników, jak i przeciwników generała Franco. W kwietniu br. przeniesiono ciała czterech osób. Wydarzenie to było efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę miejsca pochówku.

Valle de los Caidos, zwany oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, upamiętnia wszystkie ofiary wojny domowej w Hiszpanii od 1958 r. Jego budowę 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował osobiście generał Franco w 1940 r.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL