Europa i świat po 1989 roku

15.01.2018

W. Kolarski: prezydent z dyr. Komitetu Żydów Amerykańskich m.in. o stosunkach polsko-żydowskich

Stosunki polsko-żydowskie w kontekście obchodów rocznic uzyskania niepodległości przez Polskę i Izrael były jednym z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z dyrektorem wykonawczym Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC) Davidem Harrisem - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

"Poniedziałkowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z dyrektorem wykonawczym American Jewish Committee wpisuje się w dobre relacje pomiędzy tą organizacją a władzami Rzeczypospolitej" - zaznaczył Kolarski, który brał udział w rozmowach w Pałacu Prezydenckim. Doprecyzował, że Komitet zabiega o "silne relacje" transatlantyckie i polsko-amerykańskie, a w przeszłości odegrał m.in. "istotną rolę w czasie starań Polski o członkostwo w NATO".

Jak mówił prezydencki minister, jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy były stosunki polsko-żydowskie w kontekście stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Wśród tematów rozmowy Andrzeja Dudy i Harrisa znalazły się ponadto m.in. stosunki polsko-amerykańskie w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

American Jewish Committee powstał w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych - w tym, od marca ub.r., w Polsce - oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL