Europa i świat po 1989 roku

05.05.2019

W konkatedrze w Kijowie odprawiono mszę w intencji ojczyzny

W konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra w Kijowie odprawiono w niedzielę mszę w intencji ojczyzny oraz Polonii i Polaków za granicą. Po nabożeństwie w kościele odbył się koncert z okazji święta Matki Bożej Królowej Polski oraz Dnia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystościach uczestniczyli członkowie organizacji polskich na Ukrainie, dyplomaci oraz pracujący w tym kraju Polacy.

Uroczystości poświęcone Świętu Konstytucji zorganizowane zostały w ostatnich dniach w każdym mieście, gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczne - powiedział dziennikarzom w Kijowie ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

„W każdym z okręgów konsularnych, gdzie pracujemy, Polacy czekają na te obchody, więc wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Chcemy integrować Polaków, ale jest to także okazja do zaproszenia do wspólnego świętowania Ukraińców, czyli tej wspólnoty, w której żyjemy” - oświadczył.

Ambasador podkreślił, że Konstytucja 3 Maja jest wspólnym dorobkiem „przodków politycznych” współczesnych Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.

„To jest dziedzictwo wspólnoty opartej na prawie, na sprawiedliwym podziale obowiązków i jest to aktualne przesłanie szczególnie dziś, kiedy Ukraina powraca do Europy. Wspieramy wszystkie narody, które niegdyś wyszły z projektem zjednoczonej Europy i dziś kontynuują ten wysiłek” - oświadczył Cichocki.

Po mszy w intencji ojczyzny jej uczestników zaproszono na koncert słowno-muzyczny. Jego organizatorem było Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Krynica” oraz Duszpasterstwo Polaków przy konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL