Polskie Państwo Podziemne

06.05.2018

W Krakowie piknik historyczny Muzeum AK

Źródło: Muzeum AK w Krakowie Źródło: Muzeum AK w Krakowie

Gra edukacyjna, pokazy rekonstruktorów i spotkania z historykami to atrakcje dwudniowego pikniku przygotowanego przez Muzeum AK, który w niedzielę rozpocznie się na placu Wolnica w Krakowie. Będzie on poświęcony działaniom AK w Małopolsce, w szczególności akcji "Burza".

"Chcemy przypomnieć, że Kraków, odegrał znaczącą rolę w działaniach Polskiego Państwa Podziemnego, a żołnierze okręgu krakowskiego AK byli bardzo aktywni podczas prowadzonej w 1944 r. akcji +Burza+. W niedzielę będą o tym mówili historycy" – powiedziała PAP Monika Jędrzejek-Lesiczko z Muzeum AK.

Młodzież będzie mogła wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej "Śladem Armii Krajowej", a osoby zainteresowane historią II wojny światowej w konkursach z nagrodami. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać osoby, które odwiedzą piknik do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z akcją "Burza". Materiały te uzupełnią tworzoną w muzeum interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Na poniedziałek od g. 10.00 do 15.00 zaplanowano atrakcje dla młodzieży szkolnej.

Mobilna wystawa Muzeum AK będzie wędrowała po Małopolsce. Odwiedzi kolejno: Wadowice, Olkusz, Myślenice, Nowy Targ, Nowy Sącz, Miechów i Tarnów czyli te miejscowości, gdzie rozgrywały się wydarzenia mające wpływ na przebieg działań zbrojnych w ramach akcji "Burza".

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Akcja "Burza" rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza.

W Krakowie działała sieć podziemnych zbrojowni, które dostarczały broń żołnierzom z okręgu krakowskiego AK. Krakowianie prowadzili również wywiad gospodarczy i komunikacyjny, który wspomagał przeprowadzenie wielu akcji sabotażowych i dywersyjnych. Od marca 1943 r. działała Okręgowa Rada Pomocy Żydom (Żegota). Armia Krajowa organizowała także zamachy na urzędników aparatu terroru.

W planach akcji "Burza" przewidywano powstanie zbrojne w Krakowie, zajęcie strategicznych punktów i wyparcie Niemców z miasta. W wyniku podjętych przez Niemców działań prewencyjnych, m.in. zwiększenia liczby żołnierzy i służb bezpieczeństwa stacjonujących w mieście plany te się nie powiodły. 6 sierpnia 1944 r. w Krakowie zorganizowano na wielką skalę łapankę ludności polskiej. Była to "Czarna niedziela", podczas której aresztowano ok. 15 tys. osób, w tym wielu żołnierzy AK, co znacznie utrudniło dalszą działalność konspiracyjną.(PAP)

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL