Auschwitz

11.02.2019

W piątek wspólna wizyta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta USA w Auschwitz-Birkenau

W piątek prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence złożą wspólną wizytę w b. niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Pence i jego małżonka Karen będą przebywali z wizytą w Polsce od środy. Jak zapowiedziała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta, jeszcze tego samego dnia zaplanowane jest m.in. spotkanie dwustronne amerykańskiego wiceprezydenta z prezydentem Dudą w Belwederze. Po tym spotkaniu przewidziana jest konferencja prasowa - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Następnie obaj politycy wezmą udział w sesji powitalnej konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Duda i Pence mają wygłosić wówczas wystąpienia otwierające współorganizowaną przez Polskę i USA konferencję.

Politycy mają się też spotkać z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. "Prezydenci będą świadkami podpisania umowy na zakup dla Wojska Polskiego dywizjonu artylerii rakietowej i spotkają się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami" - powiedział Szczerski.

Jak informował w poniedziałkowej rozmowie z PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, w czasie pobytu wiceprezydenta USA w Warszawie, planowane jest też m.in. spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim; wspólnie z szefem polskiego rządu, Pence ma też otworzyć czwartkową dyskusję na warszawskiej konferencji bliskowschodniej poświęconą sytuacji humanitarnej regionu.

Według wcześniejszych zapowiedzi Białego Domu wiceprezydent ma zobowiązać się w imieniu Stanów Zjednoczonych "do pracy z partnerami, aby pomóc budować silny, bezpieczny i samodzielny gospodarczo Bliski Wschód". Pence ma też odbyć w Warszawie szereg rozmów dwustronnych - m.in. z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Po zakończeniu konferencji w Warszawie wiceprezydent USA uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji poświęconej bezpieczeństwu.

Od wtorku z wizytą w Polsce będzie przebywał również sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo; jest to część rozpoczętej w poniedziałek pięciodniowej trasy szefa amerykańskiej dyplomacji po Europie, podczas której odwiedzi także m.in.: Budapeszt, Bratysławę, Brukselę i Reykjavik.(PAP)

autor: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska

msom/ mzk/ mrr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL