Koniec PRL

31.01.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Płocku rusza inicjatywa „Rok 1989 - Rok Wolności”

W Płocku rusza inicjatywa „Rok 1989 - Rok Wolności”, czyli całoroczny cykl imprez: koncertów, wystaw, debat i happeningów, które w 25. rocznicę obalenia komunizmu mają przypominać o najważniejszych wydarzeniach polskiej drogi do wolności.

Jak poinformował w piątek płocki Urząd Miasta, obchody rozpocznie w sobotę w tamtejszej katedrze koncert muzyczno-poetycki „Myśmy wciąż do Niepodległej szli” w wykonaniu Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses z utworami m.in. Adama Mickiewicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Zbigniewa Herberta.

Z okazji inauguracji inicjatywy „Rok 1989 - Rok Wolności” na fasadzie płockiego Ratusza uruchomiona zostanie w sobotę wieczorem biało-czerwona iluminacja, nawiązująca do barw flagi narodowej. Będzie ona włączana każdego dnia po zmierzchu przez cały 2014 r.

Specjalnym patronatem płockie przedsięwzięcie objął prezydent Bronisław Komorowski, a w komitecie honorowym obchodów znaleźli się: b. prezydent Lech Wałęsa, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, biskup płocki Piotr Libera i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

„W 1989 r. zachłysnęliśmy się suwerennością i demokracją. Uczcijmy tamte wydarzenia i ludzi, którzy walczyli i gotowi byli oddać życie dla idei wolnej ojczyzny” – zaapelował podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Płocka. Nowakowski zaznaczył, że przygotowany program obchodów jest wciąż otwarty. „Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby włączyć się ze swoimi pomysłami, wspomnieniami do współorganizowania przedsięwzięcia „Płock 1989 - Rok Wolności” – dodał Nowakowski.

W ramach obchodów przez cały 2014 r. przypominana będzie postać i dorobek Tadeusza Mazowieckiego (1927-2013) urodzonego w Płocku działacza opozycji w czasach PRL i pierwszego premiera III RP. Do postaci premiera płocczanina nawiązuje logo inicjatywy „Płock 1989 – Rok Wolności” – dłoń z palcami ułożonymi w kształcie litery „V”. Gest ten, symbolizujący zwycięstwo, wykonał premier Mazowiecki po zatwierdzeniu przez Sejm 12 września 1989 r. składu jego rządu.

W maju w płockim amfiteatrze nad Wisłą zaplanowano spotkanie z Lechem Wałęsą z okazji rocznicy jego wizyty w tym mieście w 1989 r. w ramach ówczesnej kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przed wyborami parlamentarnymi 4 czerwca. Oficjalne obchody 25. rocznicy tych wyborów odbędą się w Płocku na początku czerwca.

We wrześniu odbędą się z kolei obchody powołania przez Sejm rządu Tadeusza Mazowieckiego – tę część uroczystości zaplanowano w odrestaurowanych wnętrzach najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Jednym z absolwentów szkoły jest właśnie Tadeusz Mazowiecki.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada przewidziano specjalne płockie uroczystości przypominające 25. rocznicę pierwszych, oficjalnych po II wojnie światowej obchodów tego święta.

W całorocznym programie imprez zaplanowano również: warsztaty dokumentalistyczno-edukacyjne dla młodzieży organizowane przez Książnicę Płocką, tamtejsze Archiwum Państwowe przy współpracy Płockiej Grupy Fotograficznej, cykl koncertów muzycznych „Płocki Rock Wolności” oraz „Kino Wolności”, czyli przegląd filmów ukazujących rzeczywistość i postawy z czasów PRL.

Uchwałę o inicjatywie „Płock 1989 - Rok Wolności” rada miasta Płocka przyjęła w grudniu 2013 r. W założeniu projekt ma przypomnieć najważniejsze dla Polski i Polaków, w tym dla mieszkańców Płocka, jako społeczności lokalnej, wydarzenia sprzed 25 lat poprzez ukazanie ich - jak podkreślił płocki Urząd Miasta "szerokiego kontekstu historycznego i społecznego”. (PAP)

mb/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL