Polska po 1989 roku

23.05.2019

W Poznaniu samorządy miasta, powiatu i regionu zapraszają do świętowania 4 czerwca

Tortem, neonem "Wolność", wystawą i koncertem uczci stolica Wielkopolski 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Na obchody zapraszają samorządy miasta, powiatu poznańskiego i regionu.

Na placu Wolności w Poznaniu 4 czerwca stanie telebim, na którym będzie można oglądać uroczystości w Gdańsku. Rocznicowe obchody w stolicy Wielkopolski trwać będą od 1 czerwca.

Mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski do wspólnego świętowania zapraszają marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski.

"Musimy przywrócić wartość tej daty. 4 czerwca powinniśmy obchodzić radośnie, zostawiając jednak również miejsce na refleksję. Wszystkim, którzy doprowadzili do pierwszych wyborów – nie w pełni demokratycznych, ale jednak przynoszących całkowicie odmieniony Senat i w znacznej mierze odmieniony parlament, należy się szacunek. Od tego zaczęła się dalsza droga przemian" – powiedział w czwartek na konferencji prasowej Marek Woźniak.

Jak dodał, to wybory 4 czerwca doprowadziły Polskę m.in. do członkostwa w UE.

"Bez wejścia na tę drogę nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Niestety stało się tak, że w ciągu ostatnich lat obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości ta rocznica była często deprecjonowana, mówiono o niej źle. Mówiono też źle o 30-leciu niepodległej Polski. W którymś momencie zdaliśmy sobie sprawę z tego, że ten przekaz może zacząć się utrwalać w świadomości społecznej i byłoby to z wielką szkodą dla najnowszej historii" – powiedział.

"Myślę, że warto przy okazji rocznicy przywrócić wartość tamtego ważnego wydarzenia historycznego, które było następstwem Okrągłego Stołu, a Okrągły Stół zapobiegł w Polsce rozlewowi krwi" – dodał Woźniak, przypominając przy tym dramatyczną historię przewrotu politycznego w Rumunii z końca 1989 r.

Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce ruszą w Poznaniu 1 czerwca. Przez miasto przemaszeruje Poznańska Parada Pokoleń, która zakończy w mieście Dni Rodziny. Parada zakończy się na placu Wolności, gdzie na mieszkańców miasta czekać będzie Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania zostanie podzielony na ok. 1,2 tys. kawałków i rozdany poznaniakom.

2 czerwca w Centrum Kultury Zamek odbędzie się organizowana przez Fundację Malta debata "O potrzebie utopii". Tego samego dnia na placu Wolności odbędzie się koncert donGURALesko pt. "Ani słowa bez nas". Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował utwór na podstawie eseju "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" prof. Timothy'ego Snydera. Na budynku Arkadii zostanie rozświetlony neon z napisem "Wolność".

We wtorek 4 czerwca na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, na al. Solidarności i al. Niepodległości. Na placu Wolności stanie telebim, na którym będzie można oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska.

W samo południe wszyscy będą mogli razem odśpiewać hymn Polski. We wspólnym śpiewaniu pomogą chóry seniorów i Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego.

Marszałek poinformował, że 3 czerwca w Starym Browarze otwarta zostanie wystawa "Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce". Na wystawie pokazane zostaną m.in. plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory z 1989 r. Ekspozycja przybliży też sylwetki wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie.

Ekspozycję przygotowaną z inicjatywy wielkopolskiego samorządu we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej można będzie oglądać do 29 czerwca. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL