Powstanie Warszawskie

06.08.2019

W Przystanku Historia IPN spotkanie nt. Powstania Warszawskiego w nauce, komiksie, na wystawie

Źródło: przystanekhistoria.ipn.gov.pl Źródło: przystanekhistoria.ipn.gov.pl

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbywa się spotkanie „IPN o Powstaniu Warszawskim: w nauce, w komiksie, na wystawie, w grze miejskiej”. Kanwą wydarzenia są przygotowane przez warszawski oddział IPN: publikacje, wystawy, gry uliczne.

"Wydaje mi się, że aby móc poznać historię trzeba wejść w ten czas, tę konkretną historię. Gdy mówimy o Powstaniu, same suche fakty są tylko suchymi faktami. Póki nie spróbujemy wejść w psychikę tych młodych ludzi, którzy oddali wszystko po to, by Polska była niepodległa, póki nie wyobrazimy sobie tego, jak to wyglądało, nie poczujemy smrodu, strachu, nie poczujemy tamtej atmosfery, póty będą to tylko zwykłe, suche słowa. Stąd rekonstrukcje, które pokazują działania powstańcze czy w ogóle walkę w sposób wręcz namacalny. Pokazują ludziom, jak to wyglądało. To jest jakby przeniesienie w czasie. Podobnie gry miejskie. Gdy młodzi ludzie wędrują ulicami Warszawy i nagle odkrywają rzeczy, których do tej pory nie widzieli, mimo iż koło nich często przechodzili" - mówił na antenie radiowej Dwójki jeden z prelegentów wtorkowego spotkania w IPN Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE

O godz. 17 dr Tomasz Łabuszewski i dr Kazimierz Krajewski porozmawiają na temat - "Terenu wobec powstania warszawskiego". Następnie Ewa Dyngosz będzie opowiadać o dzieciach w Powstaniu Warszawskim, a Marcin Łaszczyński w bloku "Zagrajmy w powstanie" przybliży temat gier ulicznych - "Poeci okupowanej Warszawy i "Powstańcze poczty".

Na godz. 18.30 zaplanowano wystąpienia Andrzeja Kryńskiego pt. "A gdy będzie już po wojnie... Powązkowskie mogiły". O godz. 19 rozpocznie się pokaz filmu "Miłość w powstaniu warszawskim" i filmów dokumentalnych o powstaniu warszawskim

Partnerzy wydarzenia to Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" oraz Przystanek Historia.

Patroni medialni to Biuletyn Informacyjny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Polskie Radio Armii Krajowej „Jutrzenka”, TVP Historia, Radio WNET, Do Rzeczy, Do Rzeczy Historia, Polska Zbrojna Historia, Dzieje.pl.

CZYTAJ TAKŻE

W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL