Koniec PRL

19.08.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Rosji odnotowano 25. rocznicę początku tworzenia rządu Mazowieckiego

"Niezawisimaja Gazieta" we wtorek odnotowuje 25. rocznicę podjęcia się przez Tadeusza Mazowieckiego misji utworzenia nowego rządu, określając to wydarzenie jako "historyczny kamień milowy" i "początek rozpadu obozu socjalistycznego".

"19 sierpnia 1989 roku w jednym z baraków obozu socjalistycznego, Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, rozpoczęło się formowanie nowego rządu, przy czym - koalicyjnego. Premierem został jeden z liderów opozycyjnego związku zawodowego Solidarność Tadeusz Mazowiecki" - pisze rosyjski dziennik.

"NG" zaznacza, że misję tworzenia rządu Mazowieckiemu powierzył prezydent Wojciech Jaruzelski, przywódca komunistycznej Polski, i że w skład nowego gabinetu weszli też komuniści. "Jednak było już jasne, że Rubikon został przekroczony" - wskazuje dziennik.

Zauważa, że czynników, które doprowadziły do tych zmian, "było wiele, ale przede wszystkim - nieskolektywizowane rolnictwo i żywe, nierozbite społeczeństwo obywatelskie". "Władze musiały ustąpić" - podkreśla "NG". (PAP)

mal/ mmp/ ap/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL