Polskie Państwo Podziemne

15.11.2018

W siedzibie ABW odsłonięto popiersie rtm. Witolda Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons

W siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odsłonięto popiersie rtm. Witolda Pileckiego - dowiedziała się w czwartek PAP. W zamkniętej ceremonii uczestniczyły dzieci rotmistrza - córka Zofia Pilecka-Optułowicz i syn Andrzej Pilecki.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że zamknięta uroczystość odsłonięcia i poświęcenia popiersia przez ks. płk. Bogdana Radziszewskiego odbyła się w środę.

Zaznaczył, że córka i syn rtm. Pileckiego przemawiając podczas uroczystości w siedzibie ABW wyrazili radość z upamiętnienia ich ojca. Szef Agencji prof. Piotr Pogonowski podkreślił odwagę i oddanie sprawie tej historycznej postaci. Według niego pomnik w tym miejscu jeszcze bardziej uwypukla poczucie obowiązku - to, z czym nierozerwalnie wiąże się służba w ABW - relacjonował rzecznik.

Obelisk, który został sfinansowany z dobrowolnych składek funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Agencji, ma być elementem kształcenia funkcjonariuszy w duchu postaw patriotycznych i upamiętnieniem postaci kluczowych dla polskiej walki o niepodległość - zaznaczył Żaryn w rozmowie z PAP.

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-48) to uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK oraz, od końca września 1941 r., więzień KL Auschwitz, z którego uciekł w kwietniu 1943 r. W obozie włączył się w organizację ruchu oporu, a następnie przygotował pierwsze sprawozdania o Holocauście, znane dziś jako tzw. Raporty Pileckiego.

Po kapitulacji powstania warszawskiego wraz ze swoją kompanią ze Zgrupowania "Chrobry II" trafił do niewoli niemieckiej. Na początku października 1944 roku został przywieziony do Stalagu Lamsdorf (Łambinowice, woj. opolskie). Po krótkim pobycie, 19 października przetransportowano go wraz z innymi oficerami do Oflagu VII A Murnau (Niemcy).

Po wojnie rtm. W. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1948 r. IPN poszukuje nadal szczątków jego zwłok, które prawdopodobnie pogrzebano na terenie b. aresztu śledczego przy Rakowieckiej w Warszawie.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL