Kultura i sztuka po 1989 roku

25.07.2018

W sierpniu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music

Neobarokowy zespół pałacowo-parkowy w Krzyżowej. Fot. PAP/J. Undro Neobarokowy zespół pałacowo-parkowy w Krzyżowej. Fot. PAP/J. Undro

50 muzyków z ponad 20 krajów świata zagra podczas czwartej edycji Festiwalu Krzyżowa-Music, który odbędzie się w dniach 14-26 sierpnia na Dolnym Śląsku. Muzycy wykonają m.in. dzieła muzyki kameralnej Mozarta, Paderewskiego, Beethovena i Pendereckiego.

Większość festiwalowych koncertów odbędzie się w Krzyżowej w neobarokowym zespole pałacowym, który należał do rodziny von Moltke. Od początku lat 90. XX wieku mieście się tam Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która jest organizatorem festiwalu. W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antyhitlerowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. Po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 r. członkowie organizacji wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni.

Muzycy wystąpią także we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy i Mysłakowicach.

Jak przypomniał w środę podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Matthias von Huelsen, festiwal Krzyżowa-Music wzoruje się na festiwalu muzyki kameralnej, który odbywa się w Marlboro w USA, a na pomysł jego zorganizowania wpadła skrzypaczka Viviane Hagner, obecnie dyrektorka artystyczna festiwalu w Krzyżowej. Festiwal Marlboro Music został założony przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. "Zamiarem założycieli festiwalu w Marlboro było utorowanie młodemu pokoleniu drogi do Europy bez granic. Naszym motto jest muzyka dla Europy i odniesienie się do festiwalu w Marlboro oraz do członków kręgu z Krzyżowej, którzy dążyli do pojednania i integracji narodów Europy" – powiedział Huelsen.

Dyrektorka artystyczna festiwalu Viviane Hagner zapowiedziała, że w Krzyżowej spotka się ok. 50 muzyków z ponad 20 krajów świata, w tym 36 młodych instrumentalistów, tzw. "juniorów", nad którymi opiekę sprawować będzie 14 światowej sławy artystów – "seniorów". Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują oni swoje umiejętności podczas koncertów muzycznych. "Nie jest to jednak relacja uczeń-nauczyciel, tylko wszyscy muzycy na jednym poziomie wymieniają swoje doświadczenia muzyczne" – dodała Hagner.

Wśród młodych muzyków znaleźli się m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali.

Z kolei światowej sławy muzycy, którzy przyjadą do Krzyżowej to m.in. urodzony w Niemczech wiolonczelista pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorquez, altowiolista i profesor w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volker Jacobsen i niemiecki skrzypek Kolja Blacher.

Polską frakcję muzyków reprezentować będą m.in. Adam Golka, wybitny amerykański pianista polskiego pochodzenia i skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Podczas koncertów będzie można usłyszeć m.in. dzieła Mozarta, Beethovena, Brahmsa, i Schuberta. "Program festiwalu ukierunkowany jest na stuletnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w repertuarze znalazły się też utwory takich kompozytorów jak Paderewski, Karłowicz, oraz Penderecki" – dodała Hagner.

Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbędą się również sympozja, które w tym roku będą poświęcone rozważaniom na temat roli artystów w zmianach zachodzących na przestrzeni dziejów.

Gościem jednego ze spotkań będzie Margot Friedlander, która jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła Holocaust. Po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim - w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiografii.

Patronat nad Festiwalem objęli wspólnie Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec Jacek Czaputowicz i Heiko Maas. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL