Auschwitz

27.01.2018

W sobotę obchody 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego KL Auschwitz

Byli więźniowie składają kwiaty i zapalają znicze przed Ścianą Śmierci, przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, w trakcie obchodów 72. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/A. Grygiel Byli więźniowie składają kwiaty i zapalają znicze przed Ścianą Śmierci, przy bloku 11 byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, w trakcie obchodów 72. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/A. Grygiel

Z udziałem kilkudziesięciu byłych więźniów odbędzie się w sobotę wieczorem w byłym niemieckim KL Auschwitz główna ceremonia upamiętniająca 73. rocznicę wyzwolenia obozu. W obchodach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„Byli więźniowie to zawsze najważniejsi uczestnicy uroczystości rocznicowych. W większości będą to Polacy, ale przyjadą też osoby z zagranicy” – powiedział rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I byli więźniowie oddadzą hołd ofiarom. O g. 16 złożą kwiaty i znicze w miejscu, w którym podczas wojny Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Główna ceremonia rocznicowa, z udziałem m.in. także duchownych oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, rozpocznie się o g. 18.30 w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym od grudnia 1943 r. Niemcy przeprowadzali procedurę przejęcia do obozu. Podczas uroczystości głos zabiorą byli więźniowie. Wystąpią też zaproszeni goście.

Wizualnym symbolem uroczystości rocznicowych będzie obraz byłego więźnia Sonderkommando Davida Olere, który w swych powojennych pracach ukazał tragedię zgładzonych w komorach gazowych. Poprzez jego dzieło przypomniane zostanie, że w 2018 r. przypada 75. lat od uruchomienia na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau czterech ogromnych komór gazowych wraz z krematoriami. Obraz zostanie umieszczony w sali, w której będzie odbywała główna ceremonia.

Po zakończeniu uroczystości tzw. centralnej saunie, ok. g. 20. przy pomniku ofiar, rozpiętym między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w Birkenau, zabrzmi szofar. To barani róg, którego Żydzi używają podczas ważnych wydarzeń. Duchowni zmówią modlitwy żydowskie, m.in. kadisz oraz El Male Rachamim, i chrześcijańskie. Byli więźniowie, delegacje państwowe, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz opiekunowie Miejsca Pamięci oddadzą hołd ofiarom zapalając znicze.

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w obchodach upamiętniających 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz – podało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu zabierze głos podczas głównej ceremonii w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, w którym od grudnia 1943 r. Niemcy prowadzili procedurę przyjęcia nowo przywiezionych więźniów do obozu.

Premier weźmie też udział w uroczystości Upamiętnienia przy Pomniku Ofiar, znajdującym się między ruinami dwóch największych krematoriów. Żydzi i chrześcijanie będą się tu wspólnie modlili.

W sobotę podczas uroczystości rocznicowych w poobozowym bloku 12 otwarta zostanie o g. 16.30 wystawa „Listy… Kolekcja Władysława Ratha”. Obszerny zbiór blisko 2 tys. dokumentów związanych z niemieckimi obozami, w tym Auschwitz, oraz gettami, zgromadził ocalony z Holokaustu Władysław Rath. Muzeum otrzymało go w maju ub.r. od jego rodziny.

27 stycznia uroczystości rocznicowe organizuje także Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Odbędą się one o g. 13 przy budynku w Brzeszczach Borze, w którym Niemcy więzili kobiety z karnej kompanii z Birkenau.

Fundacja zaprezentuje też niedawno odnalezione szczątki wraku sowieckiego samolotu bombowego. Został zestrzelony 19 stycznia 1945 r. przez baterię niemieckich dział przeciwlotniczych stacjonujących w Przecieszynie. Samolot uczestniczył w bombardowaniach wspierających ofensywę wojsk sowieckich, w wyniku której został wyzwolony m.in. obóz Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W minionym roku jego tereny odwiedziło 2,1 mln osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

szf/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL