Polskie Państwo Podziemne

23.11.2019

W sobotę pogrzeb Edwarda Iwanowskiego ps. Szatan, żołnierza 30 Dywizji Piechoty AK

W sobotę w Kosowie Lackim odbędzie się pogrzeb kaprala Edwarda Iwanowskiego ps. Szatan, żołnierza 30 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który poległ w walce z Niemcamu 11 kwietnia 1944 r. w okolicy miejscowości Telaki.

Ceremonia pogrzebowa kaprala Edwarda Iwanowskiego ps. Szatan odbędzie się w sobotę. Rozpocznie ją msza święta, która rozpocznie się o godz. 10.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Narodzenia NMP w Kosowie Lackim (mazowieckie). Będzie jej przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

Po mszy kondukt, w asyście honorowej Wojska Polskiego, przejdzie na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zostaną złożone szczątki żołnierza.

CZYTAJ TAKŻE

Jak poinformował IPN, w uroczystości udział wezmą zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Joanna Piskorz oraz archeolog, który nadzorował prace ekshumacyjne, Piotr Kędziora-Babiński.

Kapral Edward Iwanowski był żołnierzem 30 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Zginął podczas walk z żołnierzami niemieckimi 11 kwietnia 1944 r. w okolicy miejscowości Telaki i tam został pochowany.

We wrześniu na zlecenie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN ekshumowano jego szczątki. Jak poinformował instytut, "przy poległym odnaleziono resztki cywilnych ubrań oraz dwie łuski od niemieckich karabinów. Został pochowany na polu w miejscu śmierci". (PAP)

wbp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL