II wojna światowa

20.10.2019

W stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się II ogólnopolski zjazd rodzin jenieckich

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Violetta Rezler-Wasielewska przemawia podczas ogólnopolskiego zjazdu rodzin polskich jeńców wojennych. Warszawa, 16.11.2018. Fot. PAP/L. Szymański Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Violetta Rezler-Wasielewska przemawia podczas ogólnopolskiego zjazdu rodzin polskich jeńców wojennych. Warszawa, 16.11.2018. Fot. PAP/L. Szymański

W poniedziałek w IPN odbędzie się II ogólnopolski zjazd rodzin jenieckich. Jak poinformowała Magdalena Kruk-Kuchcińska z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, swój udział zapowiedziało ponad 50 członków rodzin, których bliscy byli więźniami oflagów i stalagów.

W organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu/Łambinowicach II ogólnopolskim zjeździe rodzin jenieckich, który odbędzie się w poniedziałek, 21 października w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przystanku Historia. Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki.

CZYTAJ TAKŻE

"Ostatnia dekada uświadamia nam wszystkim z dotkliwą wyrazistością, że od dawna obserwowany proces odchodzenia świadków II wojny światowej dobiega końca, a wraz z nim ważny etap przekształcania pamięci o tym największym i najstraszniejszym w dziejach naszej cywilizacji konflikcie zbrojnym. Pamięć komunikacyjna – rodzinna, międzypokoleniowa finalizuje swą zmianę w pamięć kulturową – społeczną. Niebawem już tylko od rodzin jeńców oraz instytucji, takich m.in. jak Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – będzie zależało, czy i jaka pamięć o nich i II wojnie światowej pozostanie" - powiedziała PAP Magdalena Kruk-Kuchcińska.

Swój udział zgłosiło ponad 50 osób, których rodzice bądź dziadkowie większości z nich przetrzymywani byli w latach II wojny światowej w oflagach i stalagach. W poniedziałek spotkają się, aby rozmawiać o losach swoich bliskich. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL