Okupacja niemiecka

23.02.2019

W stolicy Wielkopolski uroczystości w 74. rocznicę zakończenia walk o Poznań

Z udziałem mieszkańców, kombatantów i władz miasta odbyły się w sobotę w stolicy Wielkopolski uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zakończenia walk o Poznań. W lutym 1945 r. w trakcie zdobywania Cytadeli zginęło ok. 100 poznaniaków.

Po pięciodniowym oblężeniu, 23 lutego 1945 r. poddał się ostatni w mieście punkt niemieckiego oporu i zakończyła się okupacja niemiecka stolicy Wielkopolski.

Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tamtych wydarzeń odbyły się w sobotę w Poznaniu. Przed południem przedstawiciele m.in. władz miasta, wojewody i służb konsularnych złożyli kwiaty w kwaterach żołnierzy na cmentarzu Komunalnym na Miłostowie.

Główne obchody odbyły się na górnym tarasie Cytadeli. W samo południe zabrzmiał tam dzwon pokoju i zawyły syreny. Odśpiewany został także hymn państwowy.

Przedstawiciele władz miasta z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem oraz delegacje złożyli kwiaty pod pomnikiem Cytadelowców, żołnierzy radzieckich i alianckich. Na zakończenie uroczystości, przy pomniku Żołnierzy Alianckich, odegrany został utwór "Cisza". Uroczystości zwieńczy spotkanie władz Poznania z kombatantami.

Obchodom rocznicy zakończenia walk o Poznań od wielu lat towarzyszyła rekonstrukcja historyczna. W tym roku nie odbyła się ona ze względów finansowych.

Poznańska Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się rankiem 23 lutego 1945 r. Walka o miasto trwała od końca stycznia. W zdobywaniu głównego punktu oporu Niemców wzięła udział także cywilna ludność polska.

Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc.

Według obliczeń historyków w bitwie o Poznań poległo ponad 10 tys. żołnierzy radzieckich, prawie 6 tys. w szturmie na Cytadelę. Zginęło też ok. 700 Polaków w tym ok. 100 w trakcie zdobywania Cytadeli. Niemcy stracili w trakcie walk ok. 6 tys. żołnierzy. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL