Budowa niepodległego państwa

18.01.2013 aktualizacja 14.07.2016

W Toruniu obchodzono 93. rocznicę powrotu miasta do macierzy

Mieszkańcy i władze Torunia w piątek uroczyście obchodzili 93. rocznicę powrotu miasta do macierzy po okresie zaborów. Uczczono pamięć osób zasłużonych w walce o niepodległość i budowę nowego ładu w wolnej Polsce, a także zorganizowano inscenizację historyczną.

Złożono kwiaty pod pomnikami gen. Józefa Hallera, którego wojska 18 stycznia 1920 r. wkroczyły do Torunia, i pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego, jak też na grobie komisarycznego burmistrza Ottona Steinborna, sprawującego władzę zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Spod pomnika gen. Hallera uczestnicy uroczystości ulicami starówki przeszli na Rynek Staromiejski, a przed nimi paradowali na koniach członkowie grupy rekonstrukcyjnej w historycznych mundurach.

Przed Ratuszem Staromiejskim odbyła się inscenizacja nawiązująca do czasu szkolenia i formowania Armii Polskiej we Francji i walk w Szampanii w wykonaniu Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii. Pokazano m.in. sztukę władania białą bronią i grupową jazdę konno.

18 stycznia 1920 r. Toruń opuściły wojska niemieckie, a po kilku godzinach do miasta wkroczyły oddziały polskie. Od strony Inowrocławia wkroczyła Dywizja Pomorska dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego, a od strony Lubicza wmaszerowała część II Dywizji Strzelców. Dotarły też pododdziały ułanów krechowieckich i konna kapela ułanów gnieźnieńskich. Łącznie w Toruniu znalazły się 24 tysiące polskich żołnierzy.

W Ratuszu Staromiejskim tego dnia odbyło się oficjalne przejęcie władzy. Symbolicznie władzę nad miastem od dotychczasowego nadburmistrza Arnolda Hassego przejął płk Stanisław Skrzyński, a ten przekazał ją komisarycznemu burmistrzowi Ottonowi Steinbornowi. Po uroczystości na ratuszowych wieżach wywieszono polskie flagi narodowe, a zgromadzeni na Rynku odśpiewali hymn.

20 stycznia 1920 r. do Torunia przyjechali minister byłej Dzielnicy Pruskiej Władysław Seyda, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski i starosta krajowy pomorski Józef Wybicki. Następnego dnia do miasta przybył dowódca Frontu Pomorskiego generał Józef Haller wraz ze swoim sztabem. (PAP)

rau/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL