Kultura i sztuka po 1989 roku

24.08.2018 aktualizacja 25.08.2018

Warszawa: 15. urodziny Instytutu Teatralnego - w sobotę

15. urodziny Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego 15. urodziny Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego

Warsztaty ruchowe, słuchowiska radiowe, pokaz filmowy, wernisaż wystawy fotograficznej oraz wieczorna iluminacja uświetnią obchody 15. urodzin Instytutu Teatralnego. Impreza odbędzie się w sobotę na stołecznym Jazdowie.

Jak oceniła w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald, z okazji jubileuszu dzień otwarty instytucji, organizowany co roku w ostatni weekend sierpnia, "będzie wyjątkowy". "Oprócz tego, co zwykle proponujemy naszym gościom, czyli atrakcyjnego poznawania działalności Instytutu, uczestniczenia praktycznego w różnych zajęciach, wzięcia udziału w dyskusjach, projekcjach, potańcówkach itd., w tym roku będzie można zobaczyć film o historii Instytutu, otrzymać naszą urodzinową książkę i inne prezenty, spotkać się wieloma wspaniałymi ludźmi, którzy przez te 15 lat współtworzyli IT, bo tak właśnie myślimy o prawie dwóch tysiącach osób, które w Instytucie pracowały lub z Instytutem współpracowały" - powiedziała.

Jak dodała, "piętnaście lat budowania instytucji, która powstała +oddolnie+, w odpowiedzi na bardzo wyraźnie artykułowane potrzeby środowiska teatralnego, z ideą, że ma temu środowisku i teatrowi towarzyszyć to dobry dystans, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tak jest?". "I przygotowując się do urodzinowego spotkania, zbierając materiał do urodzinowej publikacji i filmu, szukaliśmy na to pytanie odpowiedzi. Jest ona dla nas bardzo satysfakcjonująca" - podkreśliła Buchwald.

Obchody 15. urodzin Instytutu rozpoczną się w sobotnie południe otwartymi zajęciami tanecznymi, które poprowadzą choreografki z Centrum w Ruchu. W tym samym czasie w podziemiach Instytutu odbędą się warsztaty "Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana", adresowane do osób dorosłych i dzieci. Następnie organizatorzy imprezy zapraszają m.in. na dyskusję panelową z udziałem choreografów, reżyserów oraz badaczy teatru i tańca, a także eksperymentalne słuchowiska radiowe.

W programie imprezy znalazł się też pokaz filmu poświęconego Instytutowi Teatralnemu autorstwa Ewy Hevelke i Michała Januszańca połączony z prezentacją książki pt. "Instytut Teatralny 2013-2018. Trzecie pięciolecie". Zaplanowano również wernisaż wystawy fotograficznej Chrisa Niedenthala oraz Woody’ego Ochnio "Wanna see them".

Osoby zainteresowane studiami podyplomowymi z pedagogiki teatru, prowadzonymi przez Instytut Teatralny oraz Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, będą mogły wziąć udział w otwartych konsultacjach.

Wieczorem organizatorzy imprezy zapraszają na sceniczne czytanie farsy „Typ A” Marii Morozowicz-Szczepkowskiej w reż. Darii Kopiec, a także iluminację fasady Instytutu i mapping poświęcony historii placówki. Na zakończenie obchodów odbędzie się urodzinowa zabawa taneczna. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego powstał w Warszawie w 2003 roku. Zajmuje się dokumentowaniem, promocją i animacją polskiego życia teatralnego oraz badaniami nad współczesnością i historią polskiego teatru. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL