Europa i świat po 1989 roku

11.05.2019

We Włoszech zmarł były szef dyplomacji, przyjaciel Polski Gianni De Michelis

Gianni De Michelis. Fot. PAP/G. Roginski Gianni De Michelis. Fot. PAP/G. Roginski

W wieku 78 lat w Wenecji zmarł w sobotę znany włoski polityk, były szef dyplomacji Gianni De Michelis. Był przyjacielem Polski i jej opozycji demokratycznej w latach 80.

De Michelis przez wiele lat zasiadł w kierownictwie Włoskiej Partii Socjalistycznej; był bliskim współpracownikiem jej przywódcy, byłego premiera Bettino Craxiego.

Kierował klubem socjalistów w Izbie Deputowanych. Począwszy od roku 1980 był ministrem w kilku rządach, m.in. w gabinecie Craxiego. Przez rok był wicepremierem w rządzie Ciriaco De Mity. Od 1989 do 1992 roku był ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Giulio Andreottiego.

De Michelis uczestniczył w inicjatywach niesienia pomocy polskiej opozycji demokratycznej w latach 80. i był rzecznikiem spraw Polski na arenie międzynarodowej po transformacji w 1989 roku, a także jej integracji z Unią Europejską.

Kiedy na początku lat 90. we Włoszech wybuchła wielka afera korupcyjna w świecie polityki, także on jako prominentny działacz partii socjalistycznej został oskarżony o łapówkarstwo i nielegalne finansowanie ugrupowania. Wszczęto przeciwko niemu łącznie 36 śledztw. Otrzymał wyrok 2 lat w zawieszeniu.

Od 2004 do 2009 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim.

Był jedną z najbardziej malowniczych postaci włoskiej sceny politycznej - podkreślają media. Wspominają go również jako bywalca dyskotek i nocnych klubów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL