Stan wojenny

07.05.2018

We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby internowane i represjonowane w stanie wojennym na murach Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. Źródło: Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu Odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby internowane i represjonowane w stanie wojennym na murach Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. Źródło: Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu

Tablicę upamiętniającą osoby represjonowane i internowane w stanie wojennym odsłonięto we Wrocławiu na murach Zakładu Karnego nr 1. To pierwszy taki obiekt w stolicy Dolnego Śląska poświęcony więźniom stanu wojennego.

W poniedziałek na murach Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby represjonowane i przetrzymywane w okresie stanu wojennego w tym więzieniu, a następnie internowane też w innych obiektach w całej Polsce.

Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych. „Tablica upamiętnia wszystkich represjonowanych, nie tylko kobiety przetrzymywane w tym więzieniu. Takie upamiętnienie ma dla nas ogromne znaczenie, bo każdy kto trafił tu i był więziony, mocno to przeżywał. Trudno zapomnieć o tamtych przeżyciach. A dotychczas nie było we Wrocławiu takiej tablicy, która przypominałaby o osobach represjonowanych w stanie wojennym” - powiedziała PAP Grażyna Najnigier ze stowarzyszenia.

Dodała, że w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu po 13 grudnia 1981 r. z powodów politycznych było więzionych ponad 500 osób, w tym gronie około 200 kobiet. Byli to przede wszystkim działacze NSZZ "Solidarność" z całego Dolnego Śląska, którzy po kilku lub kilkunastu tygodniach trafiali następnie do miejsc internowania w całej Polsce.

Ceremonia, w której uczestniczyli działacze internowani z całej Polski, odbyła się z asystą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wcześniej uroczystą mszę świętą w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego odprawił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się pod patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Jana Józefa Kasprzaka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL