XIX wiek

14.03.2018

Węgierska Polonia oddała hołd generałowi Józefowi Bemowi

Tablica pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie. Fot. PAP/A. Hrechorowicz Tablica pod pomnikiem Józefa Bema w Budapeszcie. Fot. PAP/A. Hrechorowicz

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Bema w Budapeszcie, w obecności polskich dyplomatów, uczciła w środę węgierska Polonia 224. rocznicę urodzin bohatera narodowego Polski i Węgier.

„W przeddzień rocznicy wybuchu rewolucji 1848 roku świętujemy urodziny generała Bema i przyjaźń polsko-węgierską. Co roku jest to dla naszego stowarzyszenia bardzo ważna rocznica, gdyż Bem jest naszym patronem” – powiedział PAP wiceszef Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema, Jozsef Nyitrai. Stowarzyszenie jest najstarszą organizacją polonijną na Węgrzech; w tym roku będzie świętować 60-lecie powstania.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania polskiego i węgierskiego hymnu, a następnie szefowa Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Ewa Ronay wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała postać Bema i jego dokonania.

Kwiaty i wieńce złożyli konsul Marcin Sokołowski i attache wojskowy płk Tomasz Trzciński, a także przedstawiciele samorządów polskich na Węgrzech i organizacji polonijnych, w tym Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum oraz Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha.

W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego w mundurach legionistów polskich z czasu rewolucji węgierskiej z lat 1848-1849, a także Tradycyjnego Oddziału Artylerii Fortecznej nr 2 im. Edwarda von Beschi z Krakowa w mundurach artylerii konnej Legionów Polskich z okresu I wojny światowej.

Uroczystość zakończyła się oddaniem salwy honorowej.

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-1849 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ami/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL