Auschwitz

01.02.2013 aktualizacja 14.07.2016

Węgry: Negacjonista odwiedzi w ramach kary Auschwitz

42-letni Węgier, uznany za winnego negowania Holokaustu, został w piątek skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu i dodatkowo w ramach kary odwiedzi były hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz. Na polecenie sądu ma on też opisać swe wrażenia i refleksje z tej wizyty.

Sąd w Budapeszcie dał podsądnemu wybór odwiedzin miejsca związanego z Holokaustem: Pomnik Holokaustu w Budapeszcie, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie i były obóz Auschwitz; mężczyzna wybrał Auschwitz.

Piątkowy wyrok jest pierwszy w tego rodzaju sprawie od wejścia w 2010 roku na Węgrzech nowego prawa dotyczącego negowania Holokaustu. Ustawa przewiduje za publiczne negowanie Holokaustu lub pomniejszanie jego znaczenia karę do trzech lat więzienia.

Skazany informatyk ma też zakaz udziału w zgromadzeniach i wydarzeniach politycznych.

W trakcie demonstracji w 2011 roku w Budapeszcie rozwinął on transparent z napisem po hebrajsku: "Zagłady nie było". Po 15 minutach został zatrzymany przez policję.

Ofiarami Holokaustu było na Węgrzech podczas II wojny światowej ponad 500 tys. Żydów. Większość została wymordowana w Auschwitz, ale dziesiątki tysięcy straciło życie w zbiorowych egzekucjach i marszach śmierci na Węgrzech. (PAP)

jo/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL