Polacy na frontach II wojny światowej

17.05.2018

Wiceminister kultury Jarosław Sellin na 74. rocznicy bitwy o Monte Casino

Uroczysta msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz Apel Poległych - to główne uroczystości przygotowane z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w których będzie uczestniczył wiceminister kultury Jarosław Sellin - poinformował PAP resort kultury.

Sellin dwudniową wizytę we Włoszech rozpocznie w piątek. Oprócz udziału w uroczystościach na Monte Cassino zaplanowane jest też spotkanie m.in. z rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie.

"Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie – te słowa wypisane na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino są dla nas zobowiązaniem, by pamięć o polskich żołnierzach była przekazywana z pokolenia na pokolenie" - powiedział wiceminister kultury, cytowany przez MKiDN.

Sellin podkreślił, że wzgórze Monte Cassino jest symbolem "wielkiego umiłowania ojczyzny i wierności służbie". "Pamiętamy i będziemy dbali o pamięć o tych, którzy za naszą wolność przelali krew" - dodał.

Uroczystości 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w piątek na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie wśród pochowanych żołnierzy spoczywa gen. Władysław Anders. W uroczystościach weźmie udział polska delegacja weteranów z m.in. szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i MSWiA Joachimem Brudzińskim. Podczas uroczystości odczytany zostanie Apel Poległych. Tego samego dnia pielgrzymka złoży kwiaty przy pomniku 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz 4. Pułku Pancernego "Skorpion".(PAP)

autorzy: Katarzyna Krzykowska, Marek Sławiński

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL