I wojna światowa

25.07.2017

Wielka Brytania: pomnik z błota upamiętnia bitwę z I wojny światowej

Brytyjscy żołnierze podczas bitwy pod Passchendaele. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons Brytyjscy żołnierze podczas bitwy pod Passchendaele. Fot. Imperial War Museums. Źródło: Wikimedia Commons

Ulepiony z błota i piasku pomnik żołnierzy walczących w jednej z najkrwawszych bitew pierwszej wojny światowej pod belgijskim Passchendaele stanął we wtorek na tarasie brytyjskiej Galerii Narodowej przy Trafalgar Square w centrum Londynu.

W trwającym od lipca do listopada 1917 roku starciu pomiędzy połączonymi siłami aliantów - m.in. Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i Francji - a Niemcami zginęło około 500 tys. osób.

W celu upamiętniania stulecia bitwy wyjątkowy pomnik - ulepiony z błota i piasku pochodzącego z Passendale (dawniej Passchendaele) - stanął na tarasie Galerii Narodowej (National Gallery). Wybór nietypowego materiału - który samoistnie rozpadnie się w ciągu czterech dni - był podyktowany tym, że bitwa zapisała się w historii nie tylko brutalnością, ale także wyjątkowo niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ze względu na ciągłe opady deszczu żołnierze i konie grzęźli w błocie, co uniemożliwiało im prowadzenie walk.

Zainstalowane w pobliżu rzeźby przedstawiającej żołnierzy panele informacyjne zawierają szczegółowe informacje o walkach na froncie zachodnim w trakcie pierwszej wojny światowej, a także zachęcają do odwiedzenia belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia, gdzie znajduje się miejscowość Passendale. (PAP)

jakr/ kot/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL