Katyń

15.08.2017

Wieńce na cmentarzu w Bykowni w Święto Wojska Polskiego

W Święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli wieńce na cmentarzu ofiar totalitaryzmu w Bykowni, gdzie znajduje się polski cmentarz wojenny, na którym spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

W uroczystości, którą poprzedziła msza święta w kościele p.w. św. Aleksandra, uczestniczyli także posłowie ukraińskiej Rady Najwyższej oraz delegacja Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Jesteśmy tu dzisiaj, by oddać cześć tym wszystkim, którzy zginęli za naszą wolność i niepodległość Polski. Serdecznie dziękuję naszym ukraińskim przyjaciołom, którzy przyszli tutaj z nami, by pokazać, że jest to nasza wspólna sprawa” – mówił ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Dyplomata zaznaczył, że Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w dniu zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

„To wydarzenie z 1920 roku było momentem, który pokazał, że jeżeli Polacy z Ukraińcami są razem, to są w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych” – podkreślił Piekło, przypominając o Ukraińcach, którzy w czasie wojny z bolszewikami walczyli po stronie polskiej.

Współprzewodniczący grupy parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy ds. kontaktów międzynarodowych z Rzecząpospolitą Polską Mykoła Kniażycki podkreślił, że Bitwa Warszawska była jednym z wielu wydarzeń, które zjednoczyły Polaków i Ukraińców.

„Był czas, kiedy żyliśmy w jednym państwie. Wśród oficerów, którzy bronili Polski, było wielu Ukraińców - zarówno podczas wydarzeń, które wspominamy w tych dniach, jak i w trakcie drugiej wojny światowej. Staliśmy wówczas ramię w ramię, lecz wrogowie cieszyli się, kiedy razem leżeliśmy tutaj, na takim cmentarzu, jak ten. Widzimy jednak, jak bardzo nas się obawiali, kiedy byliśmy razem” – powiedział Kniażycki.

Bitwa Warszawska uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Z Bykowni Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL