Polskie Państwo Podziemne

23.06.2019

Wkrótce brytyjska premiera biografii rtm. Witolda Pileckiego autorstwa Jacka Fairweathera

Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons

Biografia rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera będzie miała premierę w nadchodzącym tygodniu. Anglojęzyczną wersję książki można zamawiać w sklepach internetowych.

Książka "The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz" opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

Jej autor to brytyjski pisarz i dziennikarz; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice" o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

W wywiadzie dla anglojęzycznego kanału telewizji TVP POLAND IN Fairweather wyjaśnił, że o napisaniu tej książki pomyślał, gdy przeczytał najdłuższy raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie. "Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć" - mówił autor.

"To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej" - czytamy na stronie wydawnictwa Penguin Random’s, które premierę biografii zaplanowało na czwartek. Z kolei Harper Collins, który książkę wydaje we wtorek, o dziele Fairweathera pisze: "znakomicie napisana" opowieść o "przetrwaniu, zemście i zdradzie w najmroczniejszym okresie historii". (PAP)

ulb/ mal/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL