Polska po 1989 roku

13.12.2017

Wojewoda zmienił nazwy trzech ulic w Opolu

Zarządzenie zastępcze o zmianie nazw trzech ulic w Opolu wydał w środę wojewoda opolski Adrian Czubak. Zgodnie z jego decyzją, m.in. ul. Obrońców Stalingradu zostanie przemianowana na ul. Jerzego i Ryszarda Kowalczyków.

Podczas konferencji prasowej wojewoda poinformował, że spośród 44 gmin w regionie, które miały na swoim terenie nazwy ulic objętych ustawą dekomunizacyjną, trzy samorządy - Opole, Byczyna i Świerczów nie podjęły żadnych działań w kierunku spełnienia zapisów ustawy.

"Po uzyskaniu opinii z Instytutu Pamięci Narodowej dzisiaj zmieniam nazwy trzech ulic w Opolu. Oczywiście, jak w przypadku każdej decyzji, przysługuje prawo do jej zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - powiedział Czubak.

Dotychczasowa ulica Obrońców Stalingradu otrzyma nazwę Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, którzy w 1971 roku wysadzili w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w przeddzień planowanych w niej uroczystości z okazji święta funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

"Bracia Kowalczykowie nigdy nie oczekiwali za swój czyn gratyfikacji, czy pochwały. Dokonali czynu patriotycznego. Wysadzili aulę WSP, w ten sposób nie dopuścili do haniebnego uhonorowania funkcjonariuszy służb mundurowych PRL odpowiedzialnych za masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku" - podkreślił Czubak.

Dotychczasowa ulica Dąbrowszczaków zostanie przemianowana na ulicę Zawiszaków - harcerzy "Szarych Szeregów"; ulicę prof. Stanisława Kulczyńskiego zastąpi ulica biskupa Franciszka Jopa - pierwszego ordynariusza diecezji opolskiej. Wojewoda zaznaczył także zasługi duchownego do szerzenia na Śląsku kultu św. Jacka.

Przeciwko zmianom nazw ulic w Opolu protestowali radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem nazwa ulicy Obrońców Stalingradu nie jest gloryfikacją komunizmu, ale upamiętnieniem wszystkich ofiar walk o to miasto, niezależnie od ich poglądów politycznych, natomiast prof. Stanisław Kulczyński, jako rektor Uniwersytetu we Lwowie i pierwszy rektor połączonego Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, przyczynił się do rozwoju nauki polskiej. Działacze PO zapowiedzieli już, że chcą konsultacji społecznych w sprawie zmian nazw ulic, a w przypadku braku zgody na nazwy nadane przez wojewodę złożą wnioski o ich zmianę.

Na pytanie o los znajdujących się na liście do zmiany kilkudziesięciu nazw ulic w regionie, wśród których znajdują się im. 8 marca w Ozimku i Kędzierzynie-Koźlu, naczelnik IPN w Opolu Bartosz Kuświk odpowiedział, że będzie on zależny od uzasadnienia, jakie towarzyszyło ich nadaniu. Decyzja o kolejnych zmianach zapadną po uzyskaniu przez wojewodę szczegółowych opinii IPN. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/  itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL