Polska po 1989 roku

25.01.2018

X edycja programu Muzeum Historii Polski "Patriotyzm Jutra"

Plakat promujący program Patriotyzm jutra. Fot. PAP/J. Turczyk Plakat promujący program Patriotyzm jutra. Fot. PAP/J. Turczyk

Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całego kraju mogą wziąć udział w X edycji programu "Patriotyzm Jutra", którą ogłosiło Muzeum Historii Polski. Finansujący go resort kultury przeznaczy w 2018 r. na promocję polskich dziejów 4 mln zł.

Celem programu jest promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego. Ma także upowszechniać polskie tradycje narodowe, państwowe, demokratyczne, wolnościowe i solidarnościowe. Jego ideą jest też ukazanie historii narodowej jako cennego źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych oraz upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii "małych ojczyzn" i jej zasobów źródłowych.

"Muzeum w tym roku ogłosiło już dziesiątą edycję programu grantowego +Patriotyzm Jutra+. Jego celem jest dofinansowanie projektów, głównie z zakresu edukacji, zwłaszcza lokalnych. Kładziemy duży nacisk, by wspierać tę lokalną historię, taką mniej znaną. Ważne jest dla nas zainteresowanie historią nie w sztampowy sposób, ale poprzez ciekawe, nowatorskie działania przybliżające tematykę historyczną, nie tylko ogólnopolską, ale także lokalną, ważną dla regionu. Może to być szeroki wachlarz działań - publikacje, aplikacje mobilne, strony internetowe, gry planszowe czy miejskie" - mówi PAP koordynatorka programu Marta Winiarek z Muzeum Historii Polski.

W ubiegłorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 160, z ok. 850 zgłoszonych projektów. "Liczymy, że w tym roku również w tych granicach będziemy w stanie udzielić wsparcia. Jeżeli chodzi o zeszłoroczną edycję większość projektów dotyczyła historii lokalnej, regionalnej, mniej ogólnopolskiej. Zakres działań jak co roku był bardzo szeroki - od działań warsztatowych przez filmy, seriale historyczne, gry planszowe po wystawy. Cieszy nas także, że te działania są skierowane do coraz szerszego spektrum odbiorców" - podkreśliła koordynatorka.

W ramach programu dofinansowywane są projekty realizowane w ramach roku kalendarzowego, maksymalnie do 14 grudnia br. W tym roku jednak z wyłączeniem projektów odnoszących się bezpośrednio do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które powinny być kierowane do Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021. Wnioski do "Patriotyzmu Jutra" można składać do 21 lutego. Aby to zrobić należy zalogować się pod adresem https://formularze.patriotyzmjutra.pl.

Ubiegać można się o dotacje od 5 do 70 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 10 proc. budżetu przedstawionego we wniosku oraz 70 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 20 proc. budżetu przedstawionego we wniosku. W tym roku na promocję polskich dziejów przeznaczono 4 mln zł. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak 

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL