I wojna światowa

06.07.2019

Za rok otwarcie wystawy w tunelach pod zamkiem w Oświęcimiu

W połowie 2020 r. w tunelach pod zamkiem w Oświęcimiu otwarta zostanie interaktywna trasa historyczna. Przeniesie turystów w czasy I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Do przetargu na wykonanie zgłosiła się jedna firma – podał magistrat.

„Przy 20 stanowiskach multimedialnych zwiedzający poznają historię I wojny światowej, uwzględniającą również lokalne wydarzenia. Aranżacja tuneli ma zakończyć się w marcu przyszłego roku. Dla zwiedzających będą dostępne w połowie 2020 r.” – poinformowała w sobotę rzecznik władz Oświęcimia Katarzyna Kwiecień.

Magistrat chce przeznaczyć na sfinansowanie aranżacji 1,1 mln zł. W piątek nastąpiło otwarcie ofert w przetargu. Okazało się, że przystąpiła do niego jedna firma. Wyceniła swoją usługę na niespełna 1,6 mln zł.

Katarzyna Kwiecień powiedziała, że pod średniowiecznym zamkiem są dwa tunele. Starszy wybudowali Austriacy, nowszy Niemcy.

„Jeden przebiega z wschodu na zachód i łączy przeciwległe zbocza wzgórza. Został wybudowany w czasie zaboru austriackiego. Ostatnio przeprowadzona kwerenda wskazuje okres jego powstania na koniec XVIII w. Jego przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły. Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze” – powiedziała rzecznik.

Udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony rzeki Soły. W 2018 r. specjalistyczna firma wykonała tam zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego poprzez kotwy gruntowe na skarpie wzgórza, ułożyła siatkę wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowała konstrukcję oporową w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.

„Również w ub.r. rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem podziemi pod względem bezpieczeństwa i dostosowania do zwiedzania. Wtedy też okazało się, że konieczne jest trzecie wyjście z tuneli, ewakuacyjne. Jego budowa prowadzona będzie równolegle z aranżacją podziemi” – powiedziała Kwiecień.

Rzecznik dodała, że całość prac związanych z udostępnieniem tuneli zamknie się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.

Oświęcimski zamek należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Jego najstarsze części pochodzą z XV lub XVI w. W 1454 r. gościła tam Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 r. król Władysław Jagiellończyk. W 1518 r. zatrzymała się w Oświęcimiu królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 r. przejeżdżał przez miasto król Henryk Walezy, uciekając z Polski do Francji. Tuż obok zamku stoi wieża obronna z XIII w. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL