Holokaust

06.06.2019

Zamordowani za pomoc Żydom zostaną uhonorowani

Dwóch Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom uhonoruje Instytut Pileckiego. W niedzielę w miejscowości Poręba-Kocęby koło Ostrowi Mazowieckiej zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca wydarzenia, jakie rozegrały się tam w maju 1943 r.

Uroczystość odbędzie się w ramach realizowanego przez Instytut Pileckiego przedsięwzięcia „Zawołani po imieniu”, poświęconego osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

Tablica upamiętni Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, torturowanych i zastrzelonych przez Niemców wraz z nieznanym z nazwiska, ukrywającym się w pobliskim lesie Żydem w maju 1943 r.

Rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego Grzegorz Mazurowski w komunikacie prasowym przytoczył historię obu postaci - „Antoni Prusiński i Piotr Leszczyński byli szanowanymi gospodarzami. Ich domy znajdowały się na skraju wsi, niedaleko lasu, w którym z pomocą lokalnej społeczności ukrywał się nieznany z nazwiska Żyd. 15 maja 1943 roku po godzinie czwartej rano wieś została otoczona przez siły niemieckie. Żandarmeria i gestapo rozpoczęły obławę na Żydów” - opisał.

Mazurowski wyjaśnił, że Prusiński ukrył się w zabudowaniach gospodarstwa. „Chcąc zmusić go do upuszczenia kryjówki. Niemcy bili jego żonę i podpalili dom. Pod taką presją Antoni Prusiński ujawnił się. W czasie obławy Niemcy zatrzymali także Piotra Leszczyńskiego z sąsiedniego gospodarstwa. Pochwyconych bili kijami. Gdy przyprowadzono ukrywającego się Żyda, wszyscy trzej mężczyźni zostali skatowani do nieprzytomności, a następnie dobici strzałami z pistoletu i zakopani we wspólnym grobie” - czytamy w komunikacie.

Udział w niedzielnym wydarzeniu zapowiedziała m.in. pomysłodawczyni przedsięwzięcia „Zawołani po imieniu”, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14 uroczystą mszą świętą polową. Po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego.

Instytut Pileckiego rozpoczął przedsięwzięcie „Zawołani po imieniu” w Sadownem 24 marca 2019 r. W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej kamień z pamiątkową tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów – rodziny piekarzy zastrzelonej przez Niemców 13 stycznia 1943 r.

Monika Zdziera

mzd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL