Zbrodnia wołyńska

11.07.2018 aktualizacja 12.07.2018

Zapłonęły znicze na mogiłach pomordowanych przez OUN-UPA

W kilkunastu miejscowościach powiatu lubaczowskiego na Podkarpaciu w środę zapłonęły znicze na mogiłach pomordowanych przez OUN-UPA. W latach 1944-47 ukraińscy nacjonaliści na terenie tego powiatu zamordowali ponad 3,5 tys. osób.

"W ramach akcji +Zapal znicz pamięci+ hołd ofiarom ludobójstwa oddano w miejscach kaźni m.in. Rudka, las Bachory oraz na cmentarzach m.in. w Baszni, Brusnie, Cieszanowie, Dąbrowie, Horyńcu, Płazowie, Łukawicy i Wielkich Oczach" - powiedziała PAP Katarzyna Gajda-Bator z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Groby ofiar odwiedzili historycy IPN, patrole młodzieży z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz przedstawiciele Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Gajda-Bator przypomniała, że celem akcji "Zapal znicz pamięci" jest "upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez Organizacje Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armie, SS Galizien, Ukraińską Policje Pomocniczą i inne formacje".

Infografika

"Hołd oddajemy 11 lipca, bo w tym dniu bojówki OUN i jej zbrojne ramię UPA zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach i latach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej" - dodała.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski.

Jak podaje IPN, na skutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10–12 tys. Ukraińców.

Spośród ponad 3,5 tys. zamordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar.(PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL