Starożytność

16.04.2019

Zaprezentowano skarb znaleziony w piwnicy domu

Skarb znaleziony w piwnicy domu w mieście Keszthely na zachodzie Węgier, pochodzący w znacznej części z okresu rzymskiego, zaprezentowano we wtorek w Muzeum Balatońskim – poinformowała agencja MTI.

Prawie 3 tys. monet, biżuteria i inne przedmioty znalezione zostały w lutym w słojach na przetwory, zakopanych w piwnicy prawdopodobnie przez żydowskich właścicieli przed deportacją w 1944 r.

Dyrektor Muzeum Balint Havasi podkreślił, że skarb jest bezcenny. Większość ze 2776 monet pochodzi z okresu cesarstwa rzymskiego. Są to przeważnie monety srebrne, ale część została wykonana ze złota.

Na skarb natrafiły przypadkiem osoby proszące o zachowanie anonimowości, gdy chciały wypompować wodę z piwnicy. Znajdował się on w sześciu słojach.

Havasi powiedział, że napisy wygrawerowane na biżuterii pozwalają wnosić, że skarb należał do rodziny Pollaków i Rosenbergów i został zakopany 20 czerwca 1940 r., czyli przed deportacją Żydów z Keszthely.

Według archeologa i numizmatyka Ferenca Redoe, monety były świadomie kolekcjonowane. Najstarsze pochodzą z 200-300 r. p.n.e., a najnowsze z XVII-XIX wieku. W większości są to pieniądze, które były w użytku na terenie Kotliny Panońskiej, ale część pochodzi z Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. W zbiorze znalazły się też monety japońskie, chińskie i arabskie, najprawdopodobniej pozyskane w drodze wymiany.

Prezes keszthelyskiego oddziału Zjednoczonej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej na Węgrzech Gabor Rejtoe powiedział, że podczas II wojny światowej z Keszthely deportowano 829 Żydów, z których tylko 64 przeżyło.

Skarb należał prawdopodobnie do handlarza wyrobów szklanych Ferenca Pollaka i męża jednej z jego córek, lekarza Samu Rosenberga. Rejtoe dodał, że nie wie, czy ich potomkowie żyją.

Burmistrz miasta Ferenc Ruzsics powiedział, że samorząd poinformował o znalezisku organy państwowe, by ustalić status właścicielski skarbu.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL