Kultura i sztuka po 1989 roku

27.07.2018

Zmarł Adem Demaci, krytyk komunizmu i więzień polityczny

W wieku 82 lat zmarł w czwartek w Prisztinie Adem Demaci - albański pisarz i polityk, krytyk komunizmu i reżimu Josipa Broza Tity, więzień polityczny. Był laureatem przyznawanej przez Parlament Europejski prestiżowej nagrody Sacharowa.

Adem Demaci w czasach Jugosławii był więziony łącznie przez 28 lat za wystąpienia przeciwko złemu traktowaniu mniejszości albańskiej w Jugosławii oraz za krytykę komunizmu i reżimu Josipa Broza Tity. W trakcie pobytu w więzieniu uznawany był przez Amnesty International za więźnia sumienia.

Po wyjściu z więzienia w 1990 roku był przewodniczącym Rady ds. Obrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. W 1991 roku otrzymał przyznaną przez Parlament Europejski prestiżową nagrodę Sacharowa, był też nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 1993 roku.

Demaci był uważany za symbol etnicznych Albańczyków z Kosowa w ich walce z komunistyczną Jugosławią, a później z Serbią o większe prawa i niepodległość dla prowincji. Nazywany był "Mandelą Kosowa". "Trudno pogodzić się z tym, że nasz symbol oporu przeminął, zawsze był nieugięty wobec każdego wyzwania" - napisał prezydent Kosowa Hashim Thaci na Facebooku, ogłaszając jednocześnie trzy dni żałoby w Kosowie.

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 roku. Kraj ten jest uznawany przez 111 ze 193 państw członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 29 NATO. Niepodległości tego państwa nie uznały m.in. Serbia, Rosja i Chiny. (PAP)

zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL