Holokaust

30.01.2018 aktualizacja 31.01.2018

Zmarł jeden z ostatnich uczestników buntu więźniów w obozie w Sobiborze

Arkadij (Arkady) Wajspapir. Źródło: www.sobiborinterviews.nl Arkadij (Arkady) Wajspapir. Źródło: www.sobiborinterviews.nl

Zmarł jeden z ostatnich znanych uczestników zbrojnego buntu więźniów w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, Arkadij Wajspapir - poinformowała Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Wajspapir zmarł 11 stycznia w Kijowie w wieku 96 lat.

Urodzony na południu Ukrainy Wajspapir jako żołnierz Armii Czerwonej dostał się do niewoli i z racji żydowskiego pochodzenia w 1943 roku, trafił do obozu w Sobiborze.

Jak poinformowała Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, należał do grupy oporu, jaka zawiązała się w obozie oraz planowała i przygotowała w nim powstanie.

14 października 1943 r. w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt. Podczas walki oraz na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów, ponad 300 udało się uciec. Wielu z nich zostało jednak schwytanych przez Niemców w czasie pościgu i zamordowanych. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z Sobiboru.

W obozie zagłady w Sobiborze zamordowanych zostało ponad 250 tys. Żydów. (PAP)

Materiał dotyczący bunty w Sobiborze

akl/ ap/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL