Holokaust

03.06.2019

Zmarł Siemion Rozenfeld, ostatni z tych, którzy przeżyli obóz w Sobiborze

W wieku 96 lat zmarł w poniedziałek w Izraelu Siemion Rozenfeld, ostatni z tych, którzy przeżyli niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze. O jego śmierci poinformował szef Agencji Żydowskiej Isaac Herzog.

"Opłakujemy odejście Siemiona Rozenfelda, uczestnika buntu w Sobiborze" - napisał Herzog w oświadczeniu.

Urodzony na Ukrainie Rozenfeld był jednym z ok. 50 więźniów, którzy przeżyli bunt w tym obozie zagłady i drugą wojnę światową.

Od kwietnia 1942 roku do października 1943 roku naziści wymordowali w Sobiborze co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących z Polski, krajów Europy, okupowanych terenów Związku Sowieckiego, a także około tysiąca Polaków.

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Prawie 300 więźniom, w tym Rozenfeldowi, który miał wtedy 21 lat, udało się uciec przez ogrodzenie z drutu kolczastego. Naziści schwytali i rozstrzelali prawie 170 z nich. Rosenfeld powrócił do walki w szeregach Armii Czerwonej. (PAP)

az/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL