Europa i świat po 1989 roku

15.08.2019

ZPB uczcił pamięć polskich żołnierzy w Święto Wojska Polskiego

Objazd polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizował w czwartek Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez władze w Mińsku. „To tradycja, której ZPB jest wierny od wielu lat” – powiedziała Andżelika Borys, szefowa organizacji.

Uczestnicy uroczystości – jak informuje portal Znadniemna.pl - zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Grodnie, Łunnie, Rosi, Wołkowysku, Małej i Wielkiej Brzostowicach, Makarowcach oraz w Indurze.

CZYTAJ TAKŻE

Aktywistom ZPB z Grodna i Grodzieńszczyzny towarzyszyła delegacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Tradycyjnie – z okazji Święta Wojska Polskiego i rocznicy Cudu nas Wisłą odwiedzono groby i miejsca pamięci, związane z formacjami AK i uczestnikami wojny polsko-bolszewickiej, a także miejsca pochówku żołnierzy września 1939 r.

Aktywiści ZPB podkreślili, że dbanie o polskie miejsca pamięci to ważny element działalności organizacji. „W czasach radzieckich starano się wymazać z ludzkiej świadomości pamięć o polskich mogiłach na terenie ZSRR, w tym – Białorusi. Przez dziesięciolecia pamięć o tych wydarzeniach, pamięć o tych żołnierzach była czymś zakazanym” – mówił Andrzej Poczobut, członek władz ZPB.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL