Wojna polsko-bolszewicka

15.08.2017

Związek Polaków na Białorusi uczcił pamięć polskich żołnierzy

W Święto Wojska Polskiego Polacy z Grodna złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy, którzy zginęli w czasie wojny z bolszewikami w latach 1919-1920. W obchody zaangażowała się większość lokalnych oddziałów Związku Polaków na Białorusi.

"Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na mogiłach na cmentarzu wojskowym, dawniej garnizonowym, w Grodnie i na kwaterze żołnierzy 1920 r. na cmentarzu pobernardyńskim. Chór Głos znad Niemna wykonał pieśni legionowe" – powiedział PAP Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

Wieczorem w kościele pobernardyńskim w Grodnie odbyła się msza święta zamówiona przez władze ZPB.

W poniedziałek przedstawiciele ZPB wraz z konsulem generalnym w Grodnie Jarosławem Książkiem odwiedzili kombatantów Armii Krajowej w Grodnie i okolicach.

W niedzielę odbył się objazd polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie związanych z wojną z bolszewikami w latach 1919-1920.

Jak powiedział Poczobut, w obchody Święta Wojska Polskiego zaangażowała się większość lokalnych oddziałów ZPB.

Przed świętem armii hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli na terenach dzisiejszej Białorusi, oddali także dyplomaci z Mińska. Ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik wraz z attache obrony, oficerem łącznikowym policji i przedstawicielami konsulatu odwiedzili polskie miejsca pamięci w obwodzie mińskim, a także spotkali się z dwoma stuletnimi kombatantami wojny obronnej w 1939 r.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL