II Rzeczpospolita

16.08.2011 aktualizacja 11.08.2016

Różańcowa Madonna i rabini znad Seretu. Opowieść o Czortkowie

Dom Spotkań z Historią zaprasza na 51. spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów" W kościele Św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie znajduje się jeden z najcenniejszych kresowych wizerunków Matki Bożej – cudowny obraz Matki Boskiej Różańcowej ofiarowany przez króla Jana Kazimierza dominikanom z Czortkowa.

Burzliwe dzieje tego podolskiego miasteczka w XX wieku i postaci z nim związane, poczet słynnych czortkowskich rabinów i cadyków, czortkowskie wspomnienia Karla Emila Franzosa„ powstanie czortkowskie” i męczeńska śmierć Dominikanów zamordowanych przez NKWD to niektóre wątki 51. spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów”.

Multimedialna prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego tradycyjnie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. W trakcie spotkania rozstrzygnięty zostanie konkurs, który odbył się 20 lipca.

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: t.kozlowski@dsh.waw.pl, tel. 022 255 05 50

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL