Średniowiecze

20.07.2011 aktualizacja 14.07.2016

Trzy historyczne inscenizacje "Oblężenie Malborka"

Fot. PAP/A. Warżawa Fot. PAP/A. Warżawa

320 rycerzy weźmie udział w widowisku "Oblężenie Malborka" upamiętniającym nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Pierwsza nocna inscenizacja odbędzie się w czwartek, kolejne w piątek i sobotę.

Jak poinformowała PAP organizatorka przedsięwzięcia, Beata Stawarska z Muzeum Zamkowego w Malborku, w tym roku reżyserii widowiska podjął się Bogusław Wołoszański, autor m.in. programów telewizyjnych z cyklu "Sensacje XX wieku" i scenarzysta serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów".

W rolę komtura Henryka Von Plauena wcieli się Krzysztof Warunek, Karol Strasburger odegra postać króla Władysława Jagiełły, Marek Siudym - Mikołaja Trąbę, Robert Wrzosek - Brata I, a Marek Frąckowiak zagra Księcia Witolda.

Organizatorzy spodziewają się, że każdy prawie godzinny spektakl obejrzy ok. 10 tys. widzów. Inscenizacje rozpoczynać się będą o godz. 22. Na zakończenie każdego widowiska przewidziano fajerwerki.

W ciągu dnia natomiast podczas trwającej do niedzieli imprezy w Malborku zaplanowano m.in. wystawę machin oblężniczych, warsztaty pieśni ludowych, turnieje rycerskie i łucznicze oraz kino pod chmurką. Będzie też jarmark rzemiosł średniowiecznych - swoje wyroby będą prezentować bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i drukarze.

Odbędą się także wykłady pracowników muzeum, przewodników i zaproszonych gości. Tematyka odczytów obejmie różne dziedziny życia epoki średniowiecza - od życia codziennego przez symbolikę religijną do przysmaków krzyżackiego stołu.

Impreza "Oblężenie Malborka" organizowana jest w tym roku po raz dwunasty. Rekonstrukcja upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy, nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku. (PAP)

rop/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL